ekspertet

teliti.jpg
in a15:31 | 21/02/2020

Partia Demokratike e ka cilësuar një dështim ekonomik, mosrealizimin e të ardhurave në buxhetin e shtetit gjatë 2019. Në një deklaratë për mediat, Dorian Teliti, drejtor Kabineti në selinë blu deklaroi se mungesa e 260 mln dollarëve në buxhet lidhet direkt me korrupsionin, kontrabandën dhe rënien e konsumit.Sipas Telitit qeveria Rama ka mundur që të rrisë vetëm shpenzimet e luksit.

“Me vendosjen e buxhetit të shtetit dhe pasurive të shqiptarëve në funksion të pasurimit të vet dhe një grushti oligarkësh Edi Rama ka vazhduar të rrënojë çdo vit ekonominë e familjeve shqiptare. Kryeministri i votave të vjedhura është rekordmen i korrupsionit dhe paaftësisë. Të kërkosh ndihmë nga donatorët për të prekurit nga tërmeti dhe nga ana tjetër të shkaktosh vendit një tërmet tjetër korrupsioni, do të thotë tallje me shqiptarët dhe vendet tona mike”, tha Teliti.

Ndërkohë eksperti, Zef  Preçi shprehet se mungesa e të ardhurave lidhet me mungesën e investitorëve, krizën politike dhe me paratë informale që qarkullojnë në vend.

 “Fakti që nuk ka investime të këtyre përmasave ishte e pritshme që te jepte ndikime në ekonomi. Kriza politike jep ndikimet e veta qoftë në administratë qoftë në biznese”, deklaroi Preçi.

Sipas Preçit kjo situatë është  kthyer në një rreth vicioz për ekonominë ku mungon produktiviteti dhe rritja e pagave

“Shqipëria vazhdon të mos ketë një rritje pagash prej shumë vitesh. Sektori publik për rrjedhojë vazhdon të financojë sektorin privat”, tha ai.

Buxheti i shtetit ka pësuar mosrealizimin më të madh të ardhurave gjatë 2019 nëse e krahasojmë me vitet fundit  ndërsa ndikimin kryesor e ka dhënë  TVSH./abcnews.al

foto-reforma-zgjedhore.jpg
nev ila10:00 | 11/02/2020

Mbërrijnë në Shqipëri ekspertët e ODHIR që do të asistojnë tryezën katërpalëshe të reformës zgjedhore.

Ata pritet të zhvillojnë një takim me grupin e punës së reformës në oren 17:00 në rogner për të mësuar në lidhje me ecurinë e deritanishme të draftimit të reformës.

Ekspertët e ODHIR do të ndërhyjnë për pikat që palët nuk bien dakord si dhe do të shikojnë nëse dokumenti që do përgatitet nga pala shqiptare është në përputhje me rekomandimet e bëra nga ODHIR./abcnews.al

vaksina-kine.jpg
nev ila16:00 | 26/01/2020

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Fatkeqësive (CDC) në Kinë ka filluar të zhvillojë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit të ri të përhapur me shpejtësi në vend.

Gazeta kineze “South China Morning Post” citoi ekspertin e virologjisë Xu Wenbo të ketë thënë se ekspertët e qendrës kanë filluar të zhvillojnë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit të ri (2019-nCoV) dhe se në kuadër të kësaj po zhvillojnë punime për të përcaktuar renditjen gjenetike të virusit të izoluar.

Xu tha se ekspertët po përdorin metodën e renditjes gjenetike me shpejtësi të lartë për të përcaktuar strukturën patogjenike të katër mostrave të marra nga virusi që nga 2 janari dhe se po kryhen edhe kontrolle për ilaçin kundër pneumonisë e cila është shfaqur për shkak të koronavirusit të ri.

Numri i viktimave nga përhapja e koronavirusit të ri (2019-nCoV) në qytetin Wuhan të Kinës është rritur në 56 ndërsa janë prekur mbi 1.975 të tjerë nga të cilët 324 në gjendje të rëndë.

Ndërkohë numri i personave nën vëzhgim që kanë kontaktuar me të infektuarit është 21.556 ndërsa 49 të infektuar janë liruar nga spitali pasi janë shëruar.

Në kuadër të masave të marra për të parandaluar përhapjen e epidemisë, u ndërprenë përkohësisht udhëtimet e linjave të gjata me autobus që sigurojnë transportin ndërqytetës nga Pekini në qytetet e tjera.

Ndërsa të dielën u njoftua se që nga e hëna do të ndërpriten udhëtimet me autobus të linjave të gjata nga Tianjin që është qyteti fqinj me Pekinin drejt rajoneve të tjera.

Pas qytetit Wuhan në rajonin Hubei në Kinë janë “izoluar shumë qytete” ku si pasojë është ndërprerë edhe transporti publik. Duke filluar nga e diela, izolohet edhe Shantou, qytet me rreth 5.6 milionë banorë që ndodhet në rajonin Guandong.

Për shkak të përhapjes së virusit në një kohë të shkurtër nga qyteti Wuhan në rajonin Hubei drejt qyteteve dhe rajoneve të tjera, u ndalua transporti publik kryesisht në Wuhan dhe në 13 qytete të tjera të mëdha dhe të vogla./abcnews.al

teremti-demte-1-1280x853.jpg
in a15:58 | 03/12/2019

Ekspertet sizmikë  Vilson  Bare dhe Vilson Silo në një intervistë për “ABC News” thonë se nuk ka vend për panik dhe se lëkundjet pas tërmetit do të vazhdojnë. Specialistët theksojnë faktin se qytetarët duhet t’i kthehen normalitetit. Ndërkohë që  sipas tyre,  fenomeni që u vu re në ndërtesat shumëkatëshe ishte se mungonin brezat antisizmik.

Rreziku pas tërmetit të  26 nëntorit sipas specilistëve ka kaluar tashmë nuk  ka vend më për panik.  Sipas ekspertëve të sizmiologjisë lëkundjet pas tërmetit do të vazhdojnë edhe për disa kohë.

Ky tërmet  sipas specialistëve nxorri në pah  ndërtime  shumëkatëshe në truall të palejueshëm dhe jashtë standardeve sizmike.

Për Vilson Silo nga kjo situatë duhet të dalin shumë mësime ku të ketë edhe ndëshkim ligjor nëse nuk zbatohen kriteret në ndërtime. Specialistët i bëjnë thirrje qytetarëve që t’i kthehen normalitetit./abcnews.al

banrr.jpg
nev ila16:25 | 02/12/2019

Grupet e ekspertëve të huaj, ata zviceranë dhe francezë, në bashkëpunim me kolegët shqiptarë, kanë inspektuar disa nga pallatet e dëmtuara nga tërmeti në Durrës. Ata u shpjeguan banorëve se nëse pallati apo ndërtesa ka një shenjë të kuqe do të thotë që konsiderohen të pabanueshëm.

Nëse pallati juaj ka një kryq të kuq, ai rezulton i pabanueshëm.

Një pallat shumëkatësh  në lagjen 17 në Durrës iu nënshtrua inspektimit nga ekspertë të huaj dhe shqiptarë.

Me pas specialistët u shpjeguan banorëve të pallatit për gjendjen e tij:

Ne pamë që nuk ka dëmtime shumë të mëdha, dhe ne jemi të besueshëm. Ka tre shtylla ku ka nevojë për hulumtime të thella. Këto 3 shtylla ne i kemi markuar me ngjyrë të kuqe dhe nuk ka arsye që ndërtesa të shkatërrohet”.

Banoret kërkojnë të dinë se me çfarë është bërë vlerësimi.

“Për shkallën e parë, është parë me çekiç. Shkallën e dytë, për sa i përket këtyre 3 shtyllave që janë shënuar me të kuqe, kanë nevojë për hulumtime dhe studime specifike që do të duhet të ndodhin më mbrapa. Objekti është i pabanueshëm dhe akt ekspertiza është kjo: asnjë banor nuk do të hyjë brenda, pasi në shkallët e katit të parë ka patur carje sepse skema statike e zgjedhur për shkallët nuk ka qenë e përshtatshme. Kjo skemë statike ka bërë që shkallët të thyhen por nuk përbën rrezim për qëndrueshmërinë e objektit. Ne nuk e dimë se sa mban objekti, këtë hiqeni nga mendja. Asnjë nga ju nuk do hyjë  në banesë. Policia do të marri masat”

Në një  moment të dytë ai sqaron se tre kolonat  me shenjë të kuqe duhet të studiohen hollësisht.

“Ne jemi të interesuar të gjejmë nëse ka dëme sidomos nëse ka dëme në strukturë. Nga aq sa kemi parë deri tani, dëmtime në strukturën kryesore janë të paktën 3 pika që ne i kemi shënuar dhe kanë nevojë për më shumë hetime por në pjesën tjetër të ndërtesëës nuk ka dëmtime të tilla në strukturën kryesore. Ne po shkëmbejmë informacione me kolegët tanë nga Franca dhe ata shqiptarë. Pra jemi 3 palë që vlerësojmë situatën. Për momentin kjo anë e ndërtesës është e pabanueshme. Ne kemi mbajtur shënim cdo informacion dhe vëzhgim të cilat i janë dorëzuar kolegëve tanë shqiptarë dhe që rrjedhimisht do të duhet të jenë në duart e autoriteteve shqiptare. Policia ka rrethuar këtë vend pasi për momentin ndërtesa është e pabanueshme por nuk ka rrezik shembjeje. Kjo është një ndërtesë që në këto raste ne e kategorizojmë me shenjë të verdhë, që nënkupton se kjo ndërtesë është e pabanueshme që duhen hetime dhe vëzhgime të mëtejshme por njëkohësisht nuk ka rrezik që struktura të shembet”

Në një intervistë për ABC News, eksperti zvicerian Moser Ronny shpjegon detajet që duhet të kenë parasysh banorët për pallatin:

“Ne jemi të interesuar të gjejmë sidomos nëse ka dëme në strukturë. Nga aq sa kemi parë deri tani, konstatojmë se ka dëmtime në strukturën kryesore, janë të paktën tre pika që ne i kemi shënuar dhe që kanë nevojë për më shumë hetime. Por në pjesën tjetër të ndërtesës nuk ka dëmtime të tilla në strukturën kryesore. Ne po shkëmbejmë informacione  me kolegët tanë nga Franca dhe ata shqiptarë, pra jemi tre palë që vlerësojmë situatën. Për momentin kjo anë e ndërtesës është e pabanueshme. Ne kemi mbajtur shënim çdo informacion dhe vëzhgim, të cilat i janë dorëzuar kolegëve tanë shqiptarë dhe që rrjedhimisht do jenë në duart e autoriteteve shqiptare. Policia ka rrethuar këtë vend pasi për momentin ndërtesa është e pabanueshme, por nuk ka rrezik që ndërtesa të shembet. Kjo është një ndërtesë të cilën në këto raste ne e karakterizojmë si një “ndërtesë të verdhë”. Kjo nënkupton që kjo ndërtesë është e pabanueshme, që duhen njëkohësisht hetime dhe vëzhgime të mëtejshme, por njëkohësisht nuk ka rrezik që struktura të shembet”.

11 grupe  në terren po inspektojnë ndërtesat e dëmtuara  nga tërmeti. Ato përbëhen nga 70 inxhinierë, 50 të huaj nga 6 vende të Bashkimit Europian  dhe 20 shqiptarë./abcnews.al

 

peter-glerum-1280x853.jpeg
nev ila10:15 | 02/12/2019

Drejtuesi i ekipit të Mbrojtjes Civile në Bashkimin Evropian, Peter Glerum, deklaroi se ekipet ndërkombëtare do të vazhdojnë të qëndrojnë në Shqipëri, deri në vlerësimin e plotë të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti katastrofik i 26 nëntori.

Në një konferencë për media me ambasadorin e BE, Luigi Soreca, numri një i emergjencave në BE deklaroi se ekspertët ndërkombëtar kanë ardhur që të martën dhe nuk do të largohen, deri kur të sigurohen që njerëzit në nevojë do të marrin ndihmë.

“Ne do jemi këtu deri në vlerësimin e plotë të dëmeve dhe deri në momentin kur ndihma ndërkombëtare të shkojë në destinacion dhe do sigurohemi se çdo njeri që është në nevojë do ta marrë atë. Për momentin kemi krijuar një bashkëpunim të shkëlqyer me qeverinë shqiptare”, tha Glerum.

Më tej, drejtuesi i emergjencave deklaroi se situata në Shqipëri pas tërmetit ishte kaotike, por sipas tij, po bëhet një strukturim i mirë për koordinimin e të gjithë aktiviteteve për rimëkëmbjen e kësaj situate.

“Jam këtu me një ekip ekspertësh të BE dhe Kombeve të Bashkuara, duke kombinuar përpjekjet tona në një reagim ndërkombëtar për të siguruar një reagim të koordinuar. Ne filluam operacionin e kërkim-shpëtimit, ekipe nga vendet e BE dhe jashtë saj erdhën në Shqipëri për të kërkuar njerëzit nën rrënoja. Kjo etapë ka përfunduar me disa operacione të suksesshme shpëtimi, por me keqardhje u shënuan edhe viktima. Kjo është një pjesë e rëndësishme. Ishte një situatë kaotike në fillim, por tani një strukturë e themeluar mirë, me ministrin Çuçi, për të koordinuar të gjithë aktivitetet dhe ne e mbështesim atë. E mbështesim në vlerësimin e dëmeve, pra ne vlerësojmë të gjithë ndërtesat për sigurinë për të siguruar të gjithë shqiptarët të dinë nëse mund të kthehen në shtëpitë e tyre ose nëse ato duhen riparuar apo shkatërruar plotësisht. Dje patëm 38 inxhinierë në terren, sot do të kemi 50 dhe operacioni do të vazhdojë edhe ditët në vijim. Do të jetë një kombinim mes shqiptarëve dhe inxhinierëve ndërkombëtarë për të siguruar standardet ndërkombëtare. Ky proces po ecën mirë. Gjithashtu, po mendojmë edhe për njerëzit që duhen strehuar përkohësisht, për njerëzit që kanë humbur gjithçka për momentin po vijon një vlerësim i nevojave për t’u siguruar se cilët janë ata persona që kanë nevojë për ndihmë. Ndërkohë, ne sigurohemi se këto ekipe janë dërguar në vend. Ekipet ndërkombëtare janë dërguar për të ofruar ndihmë”, deklaroi ai./abcnews.al

byro-politike-juristet-1280x613.jpg
nev ila22:50 | 13/11/2019

Në studion e “Byro Politike”, mbrëmjen e sotme, me gazetaren Juli Xhokaxhi, kanë qenë të ftuar ekspertë të jurisprudencës shqiptare.

Në një diskutim, për ngërçin e krijuar për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, i krijuar mes institucionit të Presidentit, Parlamentit dhe KED, ata thanë se ky proces i përzgjedhjes së tyre duhet të vazhdojë.

Më tej ata u shprehën se, ndryshimi i Kushtetutës është i domosdoshëm, për të evituar përsëritje të konfliktit mes institucioneve.

Por si do të zgjidhet ngërçi i Gjykatës Kushtetuese? Ja si përgjigjen ata:

Prof. Shefqet Muçi: Procedura po vazhdon dhe është normale, pra duhet të ecë.  Konflikti aktual i palëve është për kapriço. Nëse do ketë mirëkuptim mes tyre do të ketë zgjidhje.

Shkëlqim Hajdari, ish-prokuror: Faktorët politikë të koordinuar me faktorët e përgjegjshëm ndërkombëtarë në Shqipëri, ti krijojnë kushtet dhe ti kërkojnë llogari rritjes së ritmit të dy komisioneve, të nivelit të parë dhe të apelimit të vettingut. Këto njerëz që punojnë në vetting, nuk mund të funksionojnë si shtet ishullor. Komisionet e vettingut mund të shkarkojnë njerëz, por jo të bëjnë nga 1 gjyq në jave, por duhet të shtojnë punën e tyre e të përshpejtojnë ritmet. Atyre duhet t’u rritet puna për kalimin sa më shumë në vetting, të prokurorëve dhe gjyqtarëve, në mënyrë që të zhbllokohet sistemi.  Gjithashtu organet më të larta në Shqipëri duhet që në mënyrë urgjente të ndryshojnë kushtetutën për të zhbllokuar Gjykatën Kushtetuese.

Jordan Daci, avokat: Lëvizja e Kuvendit për të emëruar 2 kandidatë në vend të 1, dhe për tu shprehur për zonjën Vorpsi, ishte lëvizje e pastër politike, për ti marrë Presidentit të Republikës kompetencën, dhe për të vënë një anëtar të vetin, gjithashtu për të mos emëruar zonjën Xhaferllari. Kjo është një lëvizje e dukshme politike. E vetmja zgjidhje për këtë situatë, është ndryshimi i Kushtetutës, i cili do ti hapte rrugë një gjykate pa këto probleme themelore.

Ledjon Braho, Avokat: Nuk mund të presim ndryshimet kushtetuese në një kuvend të tillë, që të reformojmë Gjykatën Kushtetuese, jemi në një rreth vicioz. Në këtë situatë nuk mundet që të presim ndryshimet kushtetuese. Duke qenë në këto kushte, duhet të vazhdojë emërimi i anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese./abcnews.al

KRONIKE-ZGJEDHORJA.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela18:44 | 05/11/2019

Komisioni i Reformës Zgjedhore thirri sot për të dëgjuar shoqërinë civile, por mbledhja u kthye në sherre e debate personale mes opozitës së re dhe mazhorancës. Të gjithë pranojnë se puna e deritanishme për reformën, mund të hidhet poshtë, nëse në një moment palët bien dakord për të ndryshuar sistemin zgjedhor.

Ishte parashikuar si një seancë dëgjimore me ekspertë zgjedhorë dhe shoqërinë civile mbi reformën elektorale në vend, por nisi ndryshe.

Damian Gjiknuri ju tha të ftuarve se kjo mbledhje nuk do të diskutonte për ndryshimin e sistemit zgjedhor, por opozita parlamentare, nuk ka shqetësim tjetër.

Nëse sistemi ndryshon, tani ose vitin tjetër, atëherë puna e bërë deri tani nga komisioni parlamentar shkon dëm.

Deputetët, të ngacmuar nga shoqëria civile për shpenzimet e tyre ne fushatë, u hodhën në kundërsulm.

Ekpsertët e atashuar pranë komisionit zgjedhor janë duke punuar një dokument për depolitizimin e administratës zgjedhore, dokument të cilin duan ta përfundojnë brenda këtij muaji.  /abcnews.al

makinat-1280x720.jpg
ent ela15:34 | 28/10/2019

Rritja e numrit të aksidenteve rrugore ka si shkaktar kryesor drejtimin e gabuar të mjetit nga shoferet dhe këmbësorët që nuk tregohen të kujdesshëm. Gjatë 9 muajve humbën jetën 157 persona sipas të dhënave zyrtare të policisë. Por  ky numër mund të jete edhe më i lartë, pasi në komunikatën e brendshme nuk regjistrohen të gjitha rastet e aksidenteve fatale.

Një ndër shkaktarët kryesorë të aksidenteve fatalë, sipas shefit të Sektorit për sigurinë Rrugore në Policinë e Shtetit, Skënder Ismaili janë vetë drejtuesit e automjeteve. Ismaili theksoi gjatë emisionit “ABC-ja e Mëngjesit” se këmbësorët duhet të tregohen më të vëmendshëm kur kalojnë nga njëra anë e rrugës në tjetër.

Për të ulur numrin e aksidenteve me vdekje, ekspertët e sigurisë rrugore propozojnë rritjen e gjobës për drejtuesit e automjeteve që qarkullojnë me shpejtësi të lartë dhe që janë gjendje të dehur.

Në 9 muaj kanë humbur jetën 157 persona nga aksidentet rrugore.

Raporti që u fsheh, siguruar ekskluzivisht nga Abc News

Por shifrat vjetore do të ishin edhe më ta larta nëse në komunikatat e policisë do të pasqyroheshin të gjitha rastet e aksidenteve fatale. ABC Neës ka mundur të sigurojë një nga disa rast e komunikatës së brendshme policore që mban datën 15 janar 2019.

Altjon Agalliu ka humbur jetën por, i ndjeri u raportua si i plagosur. Ngjarja ka ndodhur rrethrrotullimin e Saukut. Agalliu u gjet nga familjarët e tij pas aksidentit disa metra larg mjetit dhe humbi jetën rrugës për në spital.

Gazetar i ABC News: Andi Qosja

 

KRONIKE-EKSPERTET-PER-ZGJEDHJET.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela15:59 | 07/10/2019

Edhe ekspertët zgjedhorë në Shqipëri bien dakord se Kosova i kryen zgjedhjet më me cilësi e shpejtësi në Shqipëri. Anëtarët e KQZ-së sonë veçojnë se shpejtësia e rezultatit ndikohet nga fakti se numërimi bëhet aty ku votohet, ndërsa të gjithë bien dakord se besimi i palëve politike tek administrata zgjedhore në Kosovë është më e lartë se në Shqipëri. Ndjekim qëndrimet e Klement Zgurit, Bledar Skënderit dhe Kristaq Kumes.

Kosova i nxorri rezultatet paraprake të votimeve të së djelës brenda pak orësh, duke sfiduar Shqipërinë në shpejtësinë e këtij procesi.

Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi tregon për ABC News se pse Shqipëria e hoqi këtë formë numërimi që në vitin 2005. SINK BLEDI

Ish kryetari i KQZ-së, Kristaq Kume,  vecon se edhe kur Shqipëria i numëronte kutitë aty ku votohej, prapë nuk kishte paqe.

Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri pranon realitetin.

Për Bledar Skënderin politikanët kosovarë dallojnë nga ata shqiptarë dhe në një pikë tjetër.

Mungesa e frikës nga ligji është problem i Shqipërisë edhe për Kristaq Kumen.

Ky është një rast për të drejtuar sytë nga Komisioni i Reformës Zgjedhore.

Bledar Skënderi nuk mendon që reforma do të ndryshojë formulën e numërimit.

Për Kristaq Kumen, edhe një element tjetër e nxjerr Kosovën shumë përpara nesh.

Në Kosovë, brenda 10 vjetëve shtet, morën pjesë në votim përmes postës, edhe emigrantët, çështje të cilën Shqipëria nuk po e zgjidh edhe kur ka kaluar 100 vjet shtet. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono