Dom Nikollë Gazulli

SHPELLA-DON-NIKOLLE-GAZULLI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 24/08/2019

Pas 70 vitesh është gjetur shpella ku ka qëndruar për mbi një vit i fshehur nga regjimi komunist leksikografi dhe famullitari Dom Nikollë Gazulli. Shpella është zbuluar nga një bari i zonës, ndërsa brenda saj ndodheshin disa objekte që janë përdorur nga Dom Nikollë Gazulli derisa u ezekutua nga komunistët në vitin 1946.

Dom Nikollë Gazulli, kur ishte 50 vjeç dhe me detyrë famullitar i Shkrelit në Malësi të Madhe detyrohet të marrë arratinë nga regjimi dhe të fshihet në male.

Streha e tij për rreth 14 muaj ishte kjo shpellë në Vrith, e cila është zbuluar vetem pak ditë më parë.

Dom Nikolin Sheldija , famullitar i Shkrelit tregon se si u gjet shpella nga një bari i zonës.

Brenda saj ndodheshin disa objekte të cilat Dom Nikollë Gazulli i ka përdorur për të mbijetuar.

Arratia e tij zgjati nga janari i vitit 1945 deri më 23 mars të vitit 1946 kur edhe u pushkatua.

Pavarësisht kërkimeve gjetja e eshtrave të tij duket thuajse e pamundur.

Ndërsa në Kishën e Shkrelit ruhen ende disa objekte të përdorura  prej tij Nikoll Gazulli, si statuja e Krishtit fëmijë, vojniku për vajrat e shenjtë, dhe meshari romak në gjuhën latine.

Dom Nikollë Gazulli lindi në Dajç të Zadrimës, më 15 qershor 1895, u vra nga forcat ndjekëse të regjimit komunist në Vrith të Malësisë së Madhe. Intelektual, studiues e specialist në Albanologji. Për shumë vite, punoi në zonën e Malësisë së Madhe). Kërkimet dhe materialet e tij të analizuara për vite me radhë i përmblodhi në dy veprat   “Fjalorth i ri” dhe “Fjalori Onomastik”.

Gazetar ABC News: Simon Shkreli


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono