Asgjësohen 1700 bimë kanabis

ekskluzive-kanabisi.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela15:05 | 13/10/2019

Kultivimi i kanabis sativa është kthyer në një shqetësim real edhe për qarkun e Korçës. Mbi 1700 bimë narkotike janë asgjësuar në rrethin e Ersekës, ku është pezulluar nga detyra edhe shefi i policisë së këtij Komisariati.

Dyshimet janë se numri i bimëve narkotike ishte disa herë më i lartë se sa raportohet në komunikatat e brendshme të Policisë së Korçës.

Rreth 1700 bimë kanbis sativa u zbuluan në Ersekë në fund të shtatorit, nga një operacion disa ditor i zhvilluar në qarkun e Korçës.

Kjo gjë i ka kushtuar pezullimin nga detyra shefit të Komisariatit të Policisë së Ersekës, Erion Bicaj. Informacioni për pezullimin e Bicajt, ABC Neës e ka siguar nga buletini i policisë së Shtetit. Shefi i komisariatit qëndron në pritje deri në përfundim të hetimeve të nisura nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat.

Dyshimet janë se, numri i bimëve narkotike të asgjësuar është disa herë më i madh nga sa ishte raportuar në komunikatën e brendshme të policisë së Korçës. ABC News ka mësuar nga grupi hetimor se, lënda narkotike ishte mbjellë në disa parcela në një zonë malore, e cila rezultoi pa pronarë.  Ndërkohë, drejtoria e Standardeve Profesionale ka nisur verifikimet edhe për kreun e Policisë Vendore Korçë, Lorenc Panganika.

Nga grupi i kontrollit i nisur nga policia e Shtetit ka rezultuar se, shefi i Komisariatit të Ersekës nuk ka shfrytëzuar të gjitha mekanizmat ligjore për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

I njëjti përfundim negativ ka qënë edhe për strukturat parandaluase siç janë specialistët e policisë zonale dhe administratorët e njësive vendore që nuk kanë sinjalizuar në kohë për praninë të bimëve narkotike në territorin e tyre.

Nga shtatori deri në fillim të tetorit janë asgjësuar nga policia e shtetit më shmumë se 7 mijë bimë narkotike. Në shumicën e rasteve, operacionet nuk pasqyruar në faqen zyrtare të policisë së Shtetit.

Ndërkohë zonat më tradicionale për kultivimin e kanabis sativa vijojnë të mbeten, qarku i Gjirokastrës, Vlorës, Durrësit, Shkodra dhe Kukësi.

Gazetar: Andi Qosja

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono