Arben Bajo
February 4, 2020 - Wuhan, China: The interior of "Wuhan Livingroom", which is converted into a hospital to receive patients infected with the novel coronavirus, in Wuhan, central China's Hubei Province. (Cai Yang/Xinhua / Polaris)

vace-zela.jpg
ad min16:02 | 11/09/2019

Arben Bajo realizon skulpturën e mitit të muzikës shqiptare Vaçe Zela. Artisti në një intervistë për ABC News rrëfen detaje rreth veprës e cila do të vendoset në vendlindjen e këngëtares në Lushnje.

Një çast i kapur nga interpretimi i këngëtares legjendë Vaçe Zela “Moj e bukura Arbëri” ka impresionuar artistin Arben Bajo, për përjetësimin e saj në skulpturë.

Iniciativa për realizimin e kësaj vepre ishte e këngëtarit lushnjar Luan Manahasa. Bajo ka jetuar gjatë me Vaçe Zelën në studion e tij, deri në realizimin final të kësaj vepre, për të cilën ndihet mirë që iu besua atij?

Përveç shijimit të muzikës së saj në sfond, për derdhjen në bronz të skulpturës 2 metra të gjatë është konsultuar me këngëtarë të kohës. Skulptori thotë se në ndihmë i kanë ardhur edhe kujtimet e të atit qe e ka patur Vaçe Zelën në gjimnaz.

Në aspektin artistik i ka qëndruar besnik skulpturës realiste, pasi figurat e mëdha sipas tij nuk kanë kuptim në abstraksion. Shikuesit e parë, miqtë e tij artistë dhe profesionistë i kanë shprehur vlerësime, por sipas skulptorit koha është vendimtare në realizimin e një vepre arti.

Skulptura është menduar të qëndrojë në një podium në formë skene, ku njerëzit të kenë mundësi, pse jo të këndojnë sëbashku me të. Skulptura e Vaçe Zelës do të ketë një inaugurim madhështor sipas Luan Manahasës, i cili po bashkëpunon edhe me Bashkinë e Lushnjes./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono