6 sheshe

MURET-KANE-VESHE-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 09/05/2018

Në sheshet e gjashtë qyteteve të vendit u realizua njëherësh një aktivitet që ka për qëllim të mos harrohen krimet e komunizmit. Ky aktivitet i pari i këtij lloji u realizua përmes një instalacioni kompleks me dëshmi të njerëzve të dënuar dhe të burgosur në kohën e diktaturës.

“Edhe muret kanë veshë”. Instalacioni i projektuar në të njëjtën natë dhe orë në sheshet kryesore të 6 qyteteve.

Një krijim shumëdimensional i kujtesës kolektive për ata që u dënuan, humbën lirinë apo jetën në burgjet dhe kampet e diktaturës komuniste.

Frazat apo thëniet që përshkruajnë tragjedinë njerëzore të shkaktuar nga krimet e komunizmit  janë shkëputur nga dorëshkrime, dokumentime apo arkiva personale të individëve të burgosur, apo internuar dhe janë përzgjedhur nga dëshmitë gojore të të mbijetuarve.

“Isha 6 vjeç kur u njoha me burgun”….Qaja se kisha frikë gogolin“… shprehje të marra nga dëshmitë e personave të cilët vite me radhë vuajten burgjet e komunizmit.

 “Përkujtojmë për të shëruar dhe parandaluar”, ishte qëllimi i një aktiviteti të tillë kuruar nga artisja Alketa Xhafa Mripa.

Së bashku me Autoritetin e Dosjeve, artistes iu bashkua një ekip ekspertësh të artit dhe komunikimit, të cilët kontribuojnë në aktivitetet ndërgjegjësuese të kësaj platforme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono