Erdogan sulmon sërish Macron: Është fashist, ka nevojë për psikiatër

schedule14:35 - 26 Tetor, 2020

schedule 14:35 - 26 Tetor, 2020

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka vijuar me sulmet ndaj homologut të tij francez, Emmanuel Macron.

Në një deklaratë të fundit, Erdogan ka bërë thirrje për bojkot të produkteve franceze. “Ndaloni blerjen e produkteve franceze”, u bëri thirrje Erdogan qytetarëve turq, ndërsa nuk hezitoi të sulmonte përsëri Emmanuel Macron, duke thënë se ai ishte përgjegjës për sulmet ndaj myslimanëve, ndërsa i përsëriti nevojën për një psikiatër.

“Vendet e punës, shtëpitë dhe shkollat ​​myslimane po sulmohen nga grupet fashiste pothuajse çdo ditë. Asnjëherë mos preferoni markat franceze, mos i blini kurrë” , tha presidenti turk.

Ai shtoi se “paligjshmëria ndaj myslimanëve është bërë pothuajse e zakonshme në shumë vende perëndimore që nuk respektojnë demokracinë për të gjithë. Në disa vende evropiane, një politikë është promovuar në nivelin e kreut të shtetit, tha Erdogan.

Duke u kthyer te Macron me emër, Erdogan tha se ai ishte një “fashist i vërtetë , një nazist në kuptimin e vërtetë. “Macron është një fashist dhe një nazist i vërtetë. Terrorizmi racist po përhapet në shoqëri përmes mediave dhe politikës, shpesh me shpinën e forcave të sigurisë’, shtoi presidenti turk.

Por, sulmeve të Erdogan nuk u shpëtoi as BE, ndërsa tha se se Këshilli Evropian “nuk mund të injorojë Islamofobinë”.

Myslimanët nuk mund të heshtin dhe të mos iu përgjigjen vuajtjeve që po përjetojnë. Dua ta përsëris thirrjen që bëra një ditë më parë. Racizmi dhe Islamofobia është një psikozë që shkatërron aftësitë mendore dhe të vetëdijshme të njerëzve, pavarësisht nga detyra, pozicioni dhe pozicioni i tyre”, tha ai. g.v/abcnews.al