Era e rëndë tradhtoi 4 shqiptarë në Britani

schedule17:45 - 1 Maj, 2019

schedule 17:45 - 1 Maj, 2019

Katër shqiptarë të kapur në një fermë kanabisi në Britani janë lënë në burg. Sipas autoriteteve britanike nëse lënda narkotike do shitej vlera e saj do të arrinte në 250,000 dollarë.

Shqiptarët e dënuar me nga një vit burg secili janë: Sokol Geshtenja, 24 vjeç, Hysen Uzuni, 27 vjeç, Blerim Rama, 30 vjeç dhe Klajdi Kukli, 22-vjeç. Të katërt u gjetën në një shtëpi në rrugën Yeoman, në Redcar, pasi era e kanabisit udhëhoqi policinë drejtë adresës së banesës ku u gjetën 150 bimë kanabisi.

Zyrtarët bastisën shtëpinë me tarraca me dy dhoma gjumi pasditen e 20 Marsit të këtij viti.
Shqiptarët u burgosën me nga një vit secili dhe më pas ata pritet të depërtohen. “Kjo është një çështje për autoritetet e emigracionit dhe Agjencinë Kufitare”, u tha gjyqtari, për sa i përket dëbimit të tyre./abcnews.al