Ëndrrat seksuale: Afshe të nxehta apo diçka më shumë?

schedule22:28 - 10 Tetor, 2021

schedule 22:28 - 10 Tetor, 2021

Ëndrrat, sipas Sigmund Freud, duhet të interpretohen përmes simboleve seksuale. Ëndrrat seksuale përsëri, sipas një ëndërrimtari, duhet të interpretohen si shenja të rrezeve të këqija ose të mira të mantës, në varësi të mendimit konservator ose liberal të autorit.

Nëse e gjithë kjo tingëllon e komplikuar ose po pyesni veten pse kohët e fundit keni ëndrra që do ta bënin Mia Kalifa të skuqej, shpjegimet e mundshme janë këtu.

Libido nuk është fajtor, kjo ndodh me të gjithë

Ëndrrat seksuale nuk do të thotë se jeni në dehje ose se jeni të uritur dhe ëndërroni. Përkundrazi, është një fenomen i zakonshëm dhe në fakt, sipas hulumtimit të Dr. Antonio Zadra nga Universiteti i Montrealit me mbi 3.5000 pjesëmarrës, ato përbëjnë 8% të të gjitha ëndrrave që ne shohim. Marrëdhëniet seksuale janë ëndrra më e zakonshme seksuale në të dyja gjinitë, sipas Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit , e ndjekur nga skena me propozime imorale, puthje, fantazi ose masturbim.

Gjithashtu vini re se pjesëmarrësit përjetuan orgazmë në 4% të ëndrrave të mësipërme.

Një lidhje e së shkuarës me të tashmen

Ëndrrat seksuale me partnerë më të mëdhenj mund të interpretohen në shumë mënyra. Për analisten e ëndrrave Layne Dalfen, ato mund të zbulojnë se çfarë po ndodh në jetën tuaj tani. “Nëse burri im më bën të ndihem e refuzuar, unë ndoshta do të hap dollapin e përvojave të mia romantike në gjumë dhe do të vizitohem nga partneri kur isha 18 vjeç, i cili më bëri të ndihem saktësisht në të njëjtën mënyrë”, shpjegon ajo.

Hulumtimi i lartpërmendur arriti në përfundimin se 20% e grave, krahasuar me 14% të meshkujve, raportuan ëndrra me partnerët aktualë ose të mëparshëm. Nëse identifikoheni, mbani mend se e kaluara erotike është e lidhur me të tashmen, qoftë nostalgji e ëmbël apo refuzim i dhimbshëm.

Ato pasqyrojnë atë që dëshironi të bëheni

Sipas ekspertëve, aferat e përgjumura të dashurisë shpesh do të përfshijnë shumë njerëz të ndryshëm, të cilëve ekspertët ju rekomandojnë t’i kushtoni vëmendje. Cilat janë tiparet e tyre më të forta që ndoshta do të donit t’i kishit? “Nëse jeni duke kaluar një periudhë kur duhet të merrni një vendim të rëndësishëm, por jeni në mëdyshje për shkak të frikës, mund të ëndërroni që jeni duke bërë seks me punëdhënësin tuaj, në të cilin njihni statusin e të fortë dhe të vendosur, domethënë, ai që ju nevojitet për momentin”, shpjegon analistja.

Në ëndrrat e pabesisë, në mënyrë të vazhdueshme, ju shihni një aspekt të vetes që dëshironi të theksoni, por nuk mundeni në kontekstin e marrëdhënies së përkohshme. Nga ana tjetër, natyrisht, e tashmja mund të mos ju mbulojë dhe vizitorët e panjohur në ëndrra mund të mbushin boshllëkun.

Ato janë vetëm ndezje të nxehta

Nuk keni nevojë të ndiheni fajtorë: ëndrrat seksuale mund të nënkuptojnë se keni nevojë për momente intensive pasioni. Pra, mos e injoroni ndërgjegjeshëm tuaj. Siç do t’ju këshillonte eksperti, kënaquni me dëshirat tuaja dhe kënaquni me udhëtimin./abcnews.al