Ekspertët shpjegojnë pse nuk duhet të rregullojmë shtratin në mëngjes

schedule11:20 - 19 Maj, 2022

schedule 11:20 - 19 Maj, 2022

Ekziston një rregull i pashkruar që thotë se duhet të rregullojmë shtratin në mëngjes para se të dalim nga shtëpia. Por a është e drejtë për shëndetin tonë? Ndoshta jo, sipas ekspertëve të ndryshëm.

Sipas Metro, sidomos tani që temperatura ka filluar të rritet, kjo nuk duhet bërë kurrë menjëherë pas zgjimit dhe ngritjes.

Në ditët e nxehta, një i rritur mesatar humbet rreth 285 ml lëngje gjatë gjumit, i cili shkon në çarçafë dhe dyshekë. Që do të thotë se sapo të ngrihemi rehat nga shtrati, duhet t’u japim mjaft kohë për të “marrë frymë” dhe për të avulluar lagështinë. Në të njëjtën kohë, nëse e aplikoni menjëherë, do të kapni marimangat e pluhurit që janë mbledhur gjatë natës.
Kështu që do të ishte mirë ta bëni këtë kur të ktheheni./abcnews.al