E rrezikshme? Si ndikon një gotë me ujë të ftohtë në trup dhe kujt nuk i rekomandohet

schedule12:26 - 17 Qershor, 2022

schedule 12:26 - 17 Qershor, 2022

Uji i ftohtë gjithashtu dobëson imunitetin tashmë të dobësuar, ngushton enët e gjakut dhe ka një efekt agresiv në smaltin e dhëmbëve. Ndjeshmëria e dhëmbëve ndaj ujit të ftohtë është shpesh pasojë e dëmtimit të smaltit ose mishit të dhëmbëve, për shkak të larjes agresive të dhëmbëve, kur rritet ndjeshmëria ndaj pijeve të ftohta ose të nxehta.

Si ndikon uji i ftohtë në trup?

Uji i ftohtë është gjithmonë më i shijshëm sepse temperatura e ulët e tij mund të “maskojë” shijen e keqe. Pavarësisht vetive të mira të ujit, i cili konsiderohet si një nga pijet më të shëndetshme, konsumimi i ujit të ftohtë mund të ketë një efekt stresues në organizëm, të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje dhe mpiksje.

Përdorimi i ujit të ftohtë mund të shkaktojë dhimbje koke, ftohje, probleme me stomakun, gëlltitje të ushqimit.

Një studim i vitit 2001 nga Departamenti i Neuroshkencës në Spitalin Universitar Uppsala në Suedi zbuloi se 7.6 për qind e grave kishin simptoma të dhimbjes së kokës pasi kishin konsumuar 150 ml ujë të ftohtë me akull.

Nga ana tjetër, u zbulua se konsumimi i ujit të ftohtë mund të përkeqësojë simptomat e akalazisë (një gjendje e karakterizuar nga vështirësia në kalimin e ushqimit nga ezofag në stomak), si vështirësi në gëlltitje dhe dhimbje gjoksi.

Konsumimi i ujit të ftohtë në gjendje të lodhjes nga nxehtësia mund të aktivizojë nervat vagus dhe të shkaktojë humbje të vetëdijes.

  1. Slabi imunitet

Pirja e ujit të ftohtë mund të dobësojë sistemin imunitar dhe të zvogëlojë aftësinë e trupit për të luftuar bakteret dhe viruset.

Konsumimi i ujit të ftohtë ndikon në dhëmbët, presionin e gjakut, fytin, sistemin e frymëmarrjes, nervat, stomakun, sistemin tretës dhe imunitar.

  1. Zvogëlon rrahjet e zemrës

Disa studime pohojnë se uji i ftohtë mund të zvogëlojë rrahjet e zemrës. Konsumimi i ujit të ftohtë pas 22 minutash çon në rritje të presionit të gjakut.

3.Shkakton probleme me tretjen

Uji i ftohtë mund të vështirësojë gëlltitjen e ushqimit dhe të ketë probleme me tretjen. Tek personat që tashmë kanë probleme me stomakun mund të shfaqen probleme pas konsumimit të ujit të ftohtë.

4.Ngushton enët e gjakut

Nuk ka mjaft studime që kanë studiuar efektin e ujit të ftohtë në presionin e lartë të gjakut, por disa kërkime theksojnë se uji i ftohtë ngushton enët e gjakut, pengon rrjedhjen e gjakut në ekstremitete dhe çon në rritjen e presionit të gjakut.

Ka gjetje që pretendojnë se konsumimi i 300 ml ujë, në temperaturën 4 gradë Celsius, në 22 minuta te njerëzit e shëndetshëm shkakton një rritje të presionit diastolik të gjakut me 3 mmHg.

Presioni diastolik i gjakut është lidhur me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës. Disa studime sugjerojnë se uji i ftohtë ose i temperaturës së dhomës mund të rrisë dhe rregullojë presionin e ulët të gjakut.

Kush nuk duhet të pijë ujë të ftohtë?

Uji i ftohtë rekomandohet për atletët, fëmijët mbipeshë, njerëzit me sklerozë të shumëfishtë dhe pacientët me hipotension (presion të ulët të gjakut). Aktiviteti fizik ose sportiv rrit temperaturën e trupit dhe shkakton lodhje. Nga ana tjetër, konsumimi i ujit të ftohtë ul temperaturën e trupit.

Besohet se fëmijët mbipeshë konsumojnë energji shtesë duke konsumuar ujë të ftohtë dhe në këtë mënyrë ndikojnë në humbjen e peshës, prandaj rekomandohet që të pinë ujë të ftohtë.

Të moshuarit dhe foshnjat nuk duhet të pinë ujë të ftohtë, sepse besohet se sistemi i tyre imunitar mund të reagojë më dhunshëm ndaj ujit të ftohtë./abcnews.al