E rrallë/ 8-vjeçarja bëhet fëmija i parë në Britani që kryen një lloj të veçantë transplanti të veshkave

schedule21:54 - 22 Shtator, 2023

schedule 21:54 - 22 Shtator, 2023

Tetë vjeçarja Aditi Shankar është fëmija i parë në Britani që kryen një lloj të veçantë transplanti të veshkave, i cili nuk kërkon mjekim afatgjatë për të ndaluar refuzimin e organit.

Mjekët në spitalin Great Ormond Street Hospital thonë se arritja u bë e mundur duke riprogramuar sistemin e saj imunitar përpara se t’i jepej veshka e re. Për ta bërë këtë, ata përdorën qeliza staminale të palcës së eshtrave nga dhuruesi, nëna e Aditit.

Kjo do të thotë se trupi i Aditit e pranon organin e ri si të saj. Siç raporton BBC, brenda disa javësh pas transplantimit, Aditi ndaloi së marrë imunosupresionin, duke eliminuar rrezikun e efekteve anësore afatgjata nga këto barna të fuqishme, të cilat zakonisht duhet të merren çdo ditë për të parandaluar refuzimin e organeve.

Ajo tani është kthyer në shkollë, sistemi i saj imunitar dhe veshka e transplantuar funksionojnë normalisht. Aditi vuan nga një sëmundje jashtëzakonisht e rrallë e trashëguar, Displasia Imuno-Ostetike e Schimke (SIOD), e cila dobësoi sistemin e saj imunitar dhe nënkuptonte se veshkat e saj po dështonin.

Ekspertët në spitalin Great Ormond Street folën me kolegët nga jashtë për qasjen speciale të transplantit, e cila është përdorur në fëmijë të tjerë me SIOD. Së pari, një transplant i palcës kockore duke përdorur qeliza burimore nga nëna e saj, Divya, rindërtoi sistemin imunitar të Aditit.

Gjashtë muaj më vonë, ajo iu nënshtrua një transplanti të veshkës, sërish dhuruar nga nëna e saj dhe sistemi i saj imunitar pranoi organin./abcnews.al