E njofton Donald Trump: Pas Kosovës, Izraeli nënshkruan marrëveshje historike me një tjetër shtet

schedule19:34 - 11 Shtator, 2020

schedule 19:34 - 11 Shtator, 2020

Izraeli dhe shteti i Gjirit të Bahreinit kanë arritur një marrëveshje historike për të normalizuar plotësisht marrëdhëniet e tyre, ka njoftuar Presidenti i SHBA Donald Trump.

“Vendi i dytë arab që bëri paqe me Izraelin brenda 30 ditësh,” shkroi ai në Twitter.

Për dekada, shumica e shteteve arabe kanë bojkotuar Izraelin, duke këmbëngulur se ata do të vendosnin lidhje vetëm pasi të zgjidhej mosmarrëveshja palestineze.

Por muajin e kaluar Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të normalizojnë marrëdhënien me Izraelin.

Kishte shumë spekulime se Bahreini mund të ndiqte shembullin. Shteti i Gjirit është bërë vendi i katërt arab në Lindjen e Mesme që njeh Izraelin që nga themelimi i tij në 1948. Të tjerët janë Egjipti dhe Jordania, shkruan abcnews.al.

Kjo marrëveshje e Izraelit vjen vetëm disa ditë pasi vendi njohu Kosovën, ndërsa u njoftua dhe hapja e ambasadës në Jeruzalem.

Donald Trump i telefonoi Netanyahut gjatë takimit të tij me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe i përgëzoi dy kryeministrat për normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Kosovës. g.v/abcnews.al