Dy ushtarë rusë dalin para gjykatës, pranojnë fajin për shkeljen e rregullave të luftës

schedule11:15 - 19 Maj, 2022

schedule 11:15 - 19 Maj, 2022

Dy ushtarë të tjerë rusë janë deklaruar fajtorë për shkeljen e rregullave të luftës gjatë pushtimit të Ukrainës nga vendi i tyre.

Aleksandr Bobykin dhe Aleksandr Ivanov dolën para gjykatës mëngjesin e sotëm.

Dy ushtarët u akuzuan për granatimin e zonave civile të Ukrainës me raketa GRAD, raporton SkyNews.

Ata janë ushtarët e dytë rusë që dalin në gjyq gjatë luftës pas rreshterit Vadim Shishimarin, i cili u deklarua fajtor për vrasjen e një civili 62-vjeçar në Ukrainën verilindore. /abcnews.al