Dy dënime me vdekje, Egjipti arreston kreun e Vellazërisë Myslimane

schedule23:48 - 28 Gusht, 2020

schedule 23:48 - 28 Gusht, 2020

Këtë të premte në Egjipt është arrestuar një udhëheqës i lartë i Vëllazërisë Myslimane, i fundit i përfshirë nga sulmet e gjata në Kajro kundër grupit të jashtëligjshëm Islamik.

Mahmoud Ezzat, udhëheqësi i grupit, tashmë i janë dhënë dy dënime me vdekje në mungesë, si dhe burgim i përjetshëm.

Egjipti ka burgosur mijëra anëtarë dhe mbështetës të grupit që nga rrëzimi i ushtrisë së Presidentit Mohamed Morsi në vitin2013.

Kajro e ka renditur Vëllazërinë si një organizatë “terroriste”, por ajo vazhdimisht ka mohuar çdo lidhje me dhunën, shkruan abcnews.al.

“Siguria kombëtare ka komunikuar informacione në lidhje me arrestimin e liderit të arratisur të Vëllazërisë Myslimane, Mahmud Ezzat,” tha ministria e brendshme në një deklaratë.

Më tej në deklaratë thuhet se Ezzat, është “udhëheqësi suprem në fuqi i organizatës ndërkombëtare terroriste”.

“Ai u kap në një zonë rezidenciale në lindje të kryeqytetit, megjithë zërat kanë qarkulluar nga zyrtarë të Vëllazërisë për praninë e tij jashtë vendit”, shtoi ministria.

76-vjeçari tashmë është dënuar me akuza përfshirë “pjesëmarrje në menaxhimin e një organizate terroriste”, “bashkëpunim me grupe të armatosura terroriste” dhe “rrezikimin e themeleve të shtetit”.

Ezzat, anëtar i Vëllazërisë që nga vitet 1960, kaloi kohë në burg nën kryesinë e Gamal Abdel Nasser dhe Hosni Mubarak, dhe ka shërbyer si udhëheqës i organizatës disa herë. /abcnews.al