“Dua një tavolinë për 10 persona”, një mesazh i gabuar çoi pas hekurave një kuzhinier për drogë

schedule14:14 - 18 Tetor, 2021

schedule 14:14 - 18 Tetor, 2021

Një kuzhinier britanik bëri 19 muaj burg në Dubai pas një mesazhi të gabuar. Luke Tully kishte marrë një mesazh nga një trafikant që e njihte, duke i kërkuar rezervimin e një tavoline për 10 persona. Kjo u keqkuptua nga policia duke besuar se bëhej fjalë për një mesazh të koduar për 10 kg kokainë kur arrestuan furnizuan dhe sekuestruan telefonin e tij.

 

Kuzhinieri britanik Luke Tully kaloi 19 muaj në një burg në Dubai në një rep droge pasi policët keqinterpretuan një tekst që prenotonte një tavolinë

Babai i katër fëmijëve tha se oficerët e kishin kërcënuar se do ta hidhnin nga ballkoni nëse nuk do të tregonte se ku ishte droga. Sipas The Sun, ai dhe dy shokët e tij u liruan në Gusht nga një gjyqtar për mungesë provash. Por prokurorët në Emiratet e Bashkuara Arave kanë apeluar vendimin.

Luka është kthyer në shtëpi në Mbretërinë e Bashkuar pasi ka shpenzuar 150,000 paund për tarifat ligjore dhe ai u tha britanikëve që planifikonin të vizitonin Emiratet e Bashkuara Arabe: 'Mos u shqetësoni nëse vlerësoni lirinë tuaj'

/abcnews.al