Dritan Abazoviç: Ne nuk kemi nevojë për botën serbe

schedule21:57 - 5 Gusht, 2021

schedule 21:57 - 5 Gusht, 2021

Zëvendëskryeministri malazez Dritan Abazovic tha se ai priste që marrëdhëniet midis Beogradit dhe Podgoricës të përmirësoheshin pasi Serbia ndihmoi Malin e Zi me vaksina, por kjo nuk ndodhi sepse disa ngjarje politike në Malin e Zi shkaktuan shumë më tepër vëmendje në Serbi.

Në një intervistë të dhënë për mediat Serbe, ai saktësoi se me rastin e shkarkimit të ministrit malazez të Drejtësisë Vladimir Leposaviq, miratimit të Rezolutës në Srebrenicë dhe Marrëveshjes Themelore me Kishën Ortodokse Serbe, është krijuar një energjia negative e panevojshme.

Duke komentuar deklaratën e ministrit serb, Aleksandar Vulin, për krijimin e botës serbe, Abazović deklaroi se “ne nuk kemi nevojë për botën serbe, por botën evropiane”.

“Unë i kam kritikuar deklarata të tilla disa herë. Kam frikë se ne u japim atyre shumë rëndësi, edhe pse ato me të vërtetë duken të rrezikshme. Kur i japim diçka rëndësie të madhe joserioze, atëherë me të vërtetë bëhet shumë më e madhe seç duhet”, tha Abazovic.

Ai përsëriti se mos ekstradimi i ish-presidentit të Unionit Shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi, Svetozar Marovic, në Malin e Zi është një mesazh i keq, i cili “nuk ka bazë logjike”.

“Ndërkohë, një gjë ndodhi, dhe kjo është se afati në të cilin ai mund të përgjigjet përfundon. Tani gjithçka merr një dimension të ri. Ndoshta kjo është arsyeja pse ai duhet të kishte qëndruar atje. Në çdo rast, unë ende qëndroj në pozicionin tim. Që do të ishte shumë mirë për drejtësinë dhe luftën kundër krimit të organizuar të ekstradohej Svetozar Maroviç në Malin e Zi, “tha Abazovic.

I pyetur se kur do të bëjë një vizitë zyrtare në Serbi, ai tha se “ne nuk mund të shkojmë të paftuar”.

“Në thelb, për shkak të situatës me kovid, mendoj se këto aktivitete ishin pak të kufizuara. Kohët e fundit kam vizituar Bosnjë dhe Hercegovinën dhe Shqipërinë dhe shpresoj që së shpejti të bëj një vizitë zyrtare në Serbi. Do ta bëj me kënaqësi të madhe. Kolegë nga Serbia me siguri është më se e mirëpritur në Mal të Zi ”, tha Abazović.

Kur bëhet fjalë për situatën në skenën politike të Malit të Zi, Abazović tha se marrëdhëniet e tij me anëtarët e tjerë të koalicionit qeverisës janë shumë të mira, por ai shtoi se nuk ishte i sigurt se marrëdhëniet e tyre reciproke ishin të mira./abcnews.al/