Disneyland Paris kthehet në një qendër të madhe vaksinimi

schedule14:59 - 21 Prill, 2021

schedule 14:59 - 21 Prill, 2021

Parku i njohur i Disneyland Paris, i cili ndodhet 30 kilometra nga kryeqyteti francez dhe është e mbyllur përkohësisht për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të kthehet në një qendër të madhe vaksinimi kundër COVID-19.

Qendra e madhe e vaksinimit do të funksionojë e hapur nga dita e shtunë.

Zona e zgjedhur ndodhet afër hoteleve, jashtë parkut zbavitës. Nuk parashikohen aktivitete tematike në lidhje me parkun.

Pas një ndërprerje midis 13 marsit dhe 15 korrikut 2020, Disneyland Paris, i cili punëson 17,000 njerëz, është mbyllur që nga 30 tetori për shkak të kufizimeve shëndetësore të vendosura për ndalimin e pandemisë.

Qendra do të vaksinojë të paktën 1,000 njerëz në ditë, por do të jetë e hapur vetëm gjatë fundjavave, falë mobilizimit të rreth gjashtëdhjetë mjekëve, infermierëve, zjarrfikësve dhe stafit të pritjes, sipas organizatorëve.

Takimi do të bëhet ekskluzivisht përmes internetit, sqaruan ata.

Në një takim në pallatin presidencial të martën, Presidenti francez Emmanuel Macron mirëpriti faktin se vaksinimi kundër COVID-19 po përshpejtohet në Francë, pasi gati 18 milion njerëz kanë marrë një dozë të parë./abcnews.al