Disa sekrete me përzierje natyrore për sqetullat gjatë stinës së verës

schedule15:37 - 17 Maj, 2021

schedule 15:37 - 17 Maj, 2021

Errësimi i sqetullave është një problem i sikletshëm, nga i cili vuan një grua dhe e ka të vështirë të heqë qafe atë. Problem janë disa faktorëve, përfshirë ekspozimin e kësaj zone në rrezet e diellit, fërkimet e lëkurës me rroba, djersitjen e tepërt dhe të tjerë.
Largoni problemin e errësimit nën sqetulla duke miratuar këto përzierje natyrore.

1- Një përzierje e vajit të ullirit dhe limonit

Në një tas të pastër, vendosni gjysmë lugë çaji vaj ulliri dhe shtoni një të katërtën e filxhanit kripë të trashë, gjysmë filxhani sheqer dhe një lugë gjelle lëng limoni. Përzieni përbërësit mirë derisa të merrni një përzierje homogjene. Fërkojeni këtë përzierje mbi zonën e lëkurës së nxirë për dhjetë minuta. Ju mund ta përsërisni procesin tre herë në javë.

2- Lëngu i patates

Shtrydhni një patate të mesme dhe vendosni lëng në zonën e lëkurës së nxirë nën sqetulla, dhe masazhojeni mirë për pesë minuta. Pastaj lëreni lëkurën të laget me lëng për 20 minuta para se ta lani me ujë të ngrohtë me sapun. Përdoreni këtë recetë dy herë në ditë për të marrë një rezultat efektiv.

3- Lëkurat e portokallit

Vendosni lëkurat e portokallit në një vend të ekspozuar në diell për 5 ditë që të thahen mirë, dhe më pas bluajini për të marrë një përzierje si pluhur. Vendosni 4 lugë gjelle pluhur limoni në një filxhan me ujë trëndafili me një lugë çaji qumësht të lëngshëm, trazoni mirë përbërësit derisa të bëhen një përzierje e vetme, pastaj vendoseni në zonën e lëkurës së nxirë dhe masazhojeni për pesë minuta. Vendoseni përzierjen në lëkurë për një çerek orë në mënyrë që të thithet mirë para se ta shpëlani me ujë të ftohtë./abcnews.al