Disa rregulla për të kufizuar vaktet dhe të mos ndiheni të uritur

schedule22:03 - 2 Shtator, 2020

schedule 22:03 - 2 Shtator, 2020

Mbajtja e një diete mund të jetë e vështirë, dhe mund t’ju bëjë që të ndiheni më të uritur. Bright Side rendit disa truke të thjeshta që mund t’ju vijnë në ndihmë për të kufizuar vaktet që konsumoni, shkruan abcnews.al.

Konsumoni më shumë ushqim pikant.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Është një truk shumë i thjeshtë që rrit aromën e ushqimit dhe nxit humbjen e peshës duke ulur urinë. Në një studim, u zbulua se konsumimi i specit të kuq mund të ndihmojë në menaxhimin e oreksit dhe djegien e më shumë kalorive pas një vakti, veçanërisht për individët që nuk konsumojnë erëza rregullisht.

Pini në një gotë më të gjatë.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Zakonisht, pijet me sheqer nuk rekomandohen në dietë. Një truk i thjeshtë për të konsumuar më pak, pa shmangur pijet e preferuara është t’a hidhni atë në gotë më të ngushtë dhe më të gjatë. Sipas një studimi, nëse veproni në këtë mënyrë do të ndiheni sikur keni pirë më shumë. Shtoni pak akull në pije për ta bërë atë të duket edhe më e plotë (kur në të vërtetë është më pak).

Shijoni menten.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Aroma dhe shija e mentes nxit humbjen e peshës duke luftuar dëshirën për të konsumuar ushqim gjatë ditës. Rekomandohet të mbani një qiri me aromë menteje ose pini çaj menteje gjatë ditës.

Hani me dorën tuaj jo dominante.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Mund të jetë pak e vështirë, por të hani me dorën “e gabuar” do t’ju ​​bëjë të ushqeheni më ngadalë dhe të jeni më të vëmendshëm. Kjo do të ulë urinë dhe do të çojë në nivele më të larta të kënaqësisë midis vakteve.

Blini një set pjatash me ngjyra dhe më të vogla. 

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Ky studim sugjeron që të kesh një kontrast me ngjyra midis ushqimit dhe pjatës, është çelësi për të bërë që t’i shërbyer vetes më pak. Studime të tjera treguan gjithashtu se njerëzit që hanë nga pjata të kuqe, në përgjithësi konsumojnë më pak.

Përfundoni vaktin tuaj me një mënyrë të re që zëvendëson ëmbëlsirat.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Të gjithë i duam ëmbëlsirat, por shpesh nuk rekomandohen në një dietë. Provoni ta trajtoni veten në një mënyrë tjetër, si duke shijuar një filxhan çaj të ëmbël pas darkës.

Fillojeni çdo vakt me një gotë ujë.

10 truke për të kontrolluar sa hani pa u ndier i uritur

Konsumimi i ujit dhe çajit bimor do t’ju ​​ndihmojë të mos ndiheni të uritur gjatë ditës. Dhe për fat të mirë, uji është një nga të paktët që mund ta konsumoni aq sa dëshironi pa u shqetësuar për shtimin në peshë. xh.d/abcnews.al/