Disa metoda për pastrimin e xhinseve

schedule18:50 - 15 Shkurt, 2021

schedule 18:50 - 15 Shkurt, 2021

Disa thonë se veshja e xhinseve dy herë pa larë, ndihmon në ruajtjen e pëlhurës dhe zgjatjen e saj. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, xhinset mund të bëhen me pluhur.

Përdorimi i lavatriçes:

Rekomandohet që pantallonat t’i ktheni në brendësi të tyre, përpara se t’i lani në lavatriçe, në mënyrë që të ruani ngjyrën e tyre.

Duhet të zgjidhet cikli i larjes së lehtë dhe ujit të ngrohtë. Shtohet një lloj detergjenti i butë i rrobave, lloji i krijuar për të ruajtur ngjyrat.

Duhet të prisni një minutë pasi të fillojë cikli i rrotullimit dhe të hiqni xhinset nga lavatriçja, në mënyrë që të ruani ngjyrën e tyre. Varni xhinse të thahen.

I lani me dorë:

Zhytini në një legen me ujë të ftohtë, pasi uji i nxehtë mund të shkaktojë tkurrjen e xhinseve.

Shtoni një detergjent të butë në ujë dhe i lini nga tridhjetë minuta në gjashtëdhjetë. I përzjeni xhinset në ujin me sapun, derisa shkuma të fillojë të formohet në sipërfaqe. Pastaj, i shpëlani xhinset nën ujë të ftohtë.

Xhinset varen për t’u tharë brenda natës në ajër të hapur.

Mënyra të tjera:

Vendosni xhinset për t’i tharë jashtë, ose në një vend të ajrosur mirë brenda një ditë pasi t’i vishni.

Për të pastruar njollat ​​ në xhinse, përzieni një sasi të vogël të lëngut të butë për larjen e enëve me ujë dhe vendosni një leckë nën njollë për ta ndihmuar në fshirjen e saj. Pastaj, njolla thahet me një leckë.

Xhinset varen më shumë sesa palosen, për t’i mbajtur ato me erë të freskët për më gjatë. l.k/abcnews.al