Disa mënyra të thjeshta për të hequr pluhurin dhe papastërtitë nga kompjuteri juaj

schedule17:40 - 19 Janar, 2021

schedule 17:40 - 19 Janar, 2021

Pluhuri është një nga armiqtë kryesorë të kompjuterit tuaj. Pavarësisht se sa përpiqemi ta mbajmë të pastër, pavarësisht se çfarë bëjmë, pluhuri nga ajri sërish hyn në kompjuter, duke e parandaluar atë që të funksionojë si duhet. Për t’ju ardhur në ndihmë, ne do ju tregojmë disa këshilla se si ta pastroni lehtë kompjuterin tuaj nga pluhuri dhe papastërtitë me ndihmën e sendeve të disponueshme.

  1. Fshini ekranin.

Për të hequr pluhurin nga monitori i kompjuterit, njerëzit shpesh përdorin peshqirë ose letra. Por më pas një shumë garzë ngjitet në ekran, bie poshtë dhe futet brenda tastierës. Përveç kësaj, letrat dhe pëlhura e ashpër lënë njolla dhe, ç’është më e keqja, gërvishtin ekranin. Vetëm një leckë mikrofibre është e përshtatshme për pastrimin e monitorit.

  1. Hiqni papastërtitë.

Mos përdorni produkte që përmbajnë alkool, amoniak ose aceton. Këto lëngje agresive mund të heqin bojën nga butonat dhe mund të dëmtojnë lehtësisht monitorin, veçanërisht nëse është i mbuluar me një shtresë anti-reflektuese. Për të përgatitur një lëng universal pastrimi në shtëpi, përzieni ujë dhe uthull të bardhë në përmasa të barabarta.

  1. Shpëtojeni nga gërvishtjet.

Përdorni pak pastë dhëmbësh për të lustruar gërvishtjen. Sigurohuni që nuk është një pastë xhel pasi kjo nuk do të funksionojë. Gjithashtu nuk rekomandohet të përdorni pastë dhëmbësh me grimca të mëdha gërryese ose zbardhuese. Vendosni pastë dhëmbësh mbi gërvishtje duke përdorur një leckë mikrofibre ose një ind të butë. Lëreni të thahet dhe më pas fshijeni me një leckë pak të lagur.

  1. Fryni pluhurin.

Pisllëku dhe pluhuri mund të hiqen lehtësisht nga një tastierë me ndihmën e një tharëse flokësh të zakonshme./e.b-abcnews.al