Disa mënyra si të kontrolloni varësinë nga ushqimi

schedule10:55 - 17 Tetor, 2020

schedule 10:55 - 17 Tetor, 2020

Ka disa hormone në trupat tanë që, siç provohet nga shkencëtarët, janë përgjegjës për varësitë. Mbipesha është gjithashtu një varësi, pasi disa njerëz mund të kenë shumë pak ose aspak kontroll mbi atë dhe sa hanë.

Kjo jo vetëm që çon në mbipeshë, por në çrregullime të caktuara mendore, si ngrënia e tepërt dhe madje edhe depresioni. Më poshtë janë renditur disa këshilla nga dietologët dhe për t’ju ndihmuar të luftoni varësinë nga ushqimi, shkruan abcnews.al.

Zëvendësoni ushqimet e përpunuara dhe ëmbëlsuesit me alternativa ushqyese.

Shumë studiues thonë se produktet që përmbajnë nivele të larta sheqeri, ëmbëlsues artificialë dhe yndyrna shkaktojnë varësi, duke shkaktuar reagime kimike në trup. Ushqimet e përpunuara kryesisht përmbajnë pothuajse të gjitha ato, prandaj është e rëndësishme të blini produkte më të shëndetshme.

Kontrolloni porcionet që konsumoni.

Nëse nuk mund ta përjashtoni plotësisht ushqimin e pashëndetshëm nga menuja juaj, nutricionistët thonë që mund të zvogëloni varësinë ndaj tij duke ngrënë vetëm një sasi të caktuar. Për shembull, nëse doni të hani patate të skuqura, blini paketimin më të vogël. Nëse jeni akoma të uritur pas një porcioni, prisni për rreth 30 minuta para se të merrni një tjetër.

Ndryshoni zakonet tuaja shoqërore.

Ndryshimi i rutinës të përditshme mund të jetë një ndihmë e madhe për të hequr qafe zakonet e pakëndshme të ushqimit. Mundohuni të kaloni më shumë kohë duke u përfshirë në aktivitete që nuk përfshijnë ngrënien si për shembull në vend që të dilni me miqtë për darkë, mund të shikoni një film.

Përqendrohuni tek ushqimi dhe përtypni ngadalë.

Hormonet janë përgjegjëse për kontrollin e oreksit dhe kalorive dhe duhen rreth 20 minuta që ata të dërgojnë sinjalet në tru që keni ngrënë dhe që jeni tashmë të ngopur. Kështu që ngadalësimi do të zvogëlojë shumë shanset tuaja për të ngrënë dhe për të fituar peshë.

Shmangni kafeinën.

Gjumi i mirë është shumë i rëndësishëm për të qëndruar i shëndetshëm dhe për të trajtuar stresin e përditshëm, dhe kafeina duke qenë një stimuluese, mund të ndikojë. Ekziston një lidhje midis mungesës së gjumit dhe shtimit të peshës, kështu që nëse zvogëloni marrjen e kafeinës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Gatuani vaktet në shtëpi.

Të hash në shtëpi është më e shëndetshme sepse jep shumë më shumë kontroll, siç thonë ekspertët. Në këtë mënyrë, do të arrini të kontrolloni më mirë sesa kripë, sheqer apo yndyrë po vendosni në pjatën tuaj.

Kujdesuni për trupin tuaj.

Studimet sugjerojnë që masazhi mund të jetë një pjesë e dobishme e programit të humbjes së peshës. Për shembull, një masazh suedez është shumë i mirë për qarkullimin e gjakut dhe muskujt, ndikon në zonat problematike të trupit dhe përmirëson ndjenjën tuaj të përgjithshme të mirëqenies. xh.d/abcnews.al