Dikur vendi më i tensionuar në botë, tani është kthyer në ambient argëtimi

schedule19:07 - 7 Maj, 2021

schedule 19:07 - 7 Maj, 2021

Dikur ishte një ndër vendet më të tensionuar në botë tashmë është kthyer në një vend argëtimi. Mediat e huaja bëjnë me dije se vendi i luftimeve në kufirin izraelito-egjiptian tashmë është kthyer në një vend me atmosferë më e relaksuar.

Ushtarët atë pjesë të kufirit e shfrytëzojnë për argëtim. Sinai ka qenë prej kohësh skena e konfliktit dhe vdekjeve të rojeve kufitare izraelite dhe egjiptiane. Dikur ishte një destinacion popullor për izraelitët, por që nga rënia e presidentit egjiptian, Hosni Mubarak në vitin 2011 pas 30 vjet sundimi, situata atje është e pasigurt.

Operacionet e al-Qaidas thuheshin se ishin infiltruar atje. Në disa raste, Izraeli u bëri thirrje qytetarëve të largohen nga zona.

Një video e postuar në Tëitter tani tregon një atmosferë shumë më të relaksuar. Gratë që shërbejnë në ushtri në kufirin midis Izraelit dhe Egjiptit argëtohen dhe kërcejnë me muzikë.

Nga rruga, shërbimi ushtarak është i detyrueshëm për gratë në Izrael, gjë që gjithashtu ka rritur numrin e grave në pikat kufitare. /abcnews.al