Diamanti i rrallë del në ankand për një shifër marramendëse

schedule14:00 - 12 Tetor, 2020

schedule 14:00 - 12 Tetor, 2020

Një diamant jashtëzakonisht i rrallë, ngjyrë rozë pritet të dalë në ankandin Sotheby’s, si dhe mund të kapë vlerën e 38 milionë dollarëve. Guri i çmuar në formë ovale, emëruar si ‘Fryma e Trëndafilit’, është më i madhi i këtij lloji që ofrohet në ankand.

Diamanti 14.83 karat u pre nga kristali më i madh rozë i gjetur ndonjëherë në Rusi, tha Sotheby’s. Trendi për gurët me ngjyra është rritur si një klasë asetesh nga super të pasurit në vitet e fundit.

“Prania e diamanteve rozë në natyrë është jashtëzakonisht e rrallë. Vetëm një përqind e të gjithë diamanteve rozë janë më të mëdha se 10 karat ”, tha Gary Schuler, kryetar i divizionit të stolive të Sotheby. Perlë po tregohet në Hong Kong, Singapor dhe Taipei para se të dalë në ankand në Gjenevë më 11 nëntor.