Dhunimi i arbitrit në Peqin, reagim i fortë nga Shoqata e Arbitrave

schedule19:52 - 14 Dhjetor, 2019

schedule 19:52 - 14 Dhjetor, 2019

Sot u rikthye dhuna në futbollin shqiptar. Ndeshja e Kategorisë së Parë mes Shkumbinit dhe Dinamos u mbyll në barazim 1-1, rezultat që u prit keq në kampin vendas. Skenat e dhunës u rikthyen në Peqin dhe arbitri Sokol Bebja u sulmua në mes të fushës.

Shoqata e Arbitrave ndihet e shqetësuar nga dhuna dhe shpreh indinjatën e thellë për ngjarjen e turpshme të ndodhur ditën e sotme. Kjo shoqatë ka një kërkesë për Policinë e Shtetit dhe shpreson që përgjegjësit të arrestohen sa më shpejt.

REAGIMI I PLOTË

Shoqata e Arbitrave e indinjuar nga dhuna ndaj arbitrit Sokol Bebja në Peqin. Shoqata e Arbitrave shpreh sot shqetësimin dhe indinjatën e thellë lidhur me dhunën e ushtruar ndaj arbitrit Sokol Bebja, gjatë ndeshjes Shkumbini-Dinamo në Peqin. Shoqata e konsideron të turpshme dhe të papranueshme hyrjen e agresorëve në fushën e blertë ku duhet të luhet vetëm futboll dhe dhunimin e paprecedentë të një arbitri.

Shoqata shpreh indinjatën e thellë për këtë ngjarje të rëndë e të dënueshme me ligj. Gjithashtu, Shoqata e Arbitrave kërkon nga policia e shtetit arrestimin urgjent të dhunuesve dhe nxjerrjen para gjykatës si dhe marrjen e masave për garantimin e punës dhe sigurisë së arbitrave. Shoqata e Arbitrave solidarizohet me arbitrin Sokol Bebja dhe i uron shërim të shpejtë“. /abcnews.al