Dhjetë shenja që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

schedule20:50 - 29 Nëntor, 2021

schedule 20:50 - 29 Nëntor, 2021

Ditët e para në një lidhje janë plot emocione, shumë mesazhe, telefonata pafund, takime në vende të bukura dhe ankth për të takuar një mashkull dhe për të kuptuar se sa i përshtateni. E ndërsa për shumë çifte kjo fazë zhvillohet në një marrëdhënie të qëndrueshme që zgjat përgjithmonë, shumë herë, pas një kohe, interesi humbet dhe kështu ndodh ndarja.

Periudha kohore nuk është e dhënë, pasi mund të ndodhë në muajin e parë ose pas shumë vitesh. Mund të ndodhë sapo eksitimi të shuhet ose menjëherë pas dhe ndërsa lidhja është në zhvillim e sipër. Ju mund të kuptoni se nuk jeni më të interesuar për personin që keni përballë ose se nuk dëshironi të investoni më shumë në këtë marrëdhënie. Edhe fakti që nuk jeni më i dashuruar nuk do të thotë se dashuria juaj ka mbaruar. Njëlloj e doni tjetrin, por nuk e ndjeni më atë “shkëndijën” kur jeni me të. Ju gjithashtu mund të doni dikë, por kuptoni se nuk po bëni kombinimin më të mirë si qenie njerëzore.

“Është shumë e vështirë të largohesh nga një marrëdhënie në të cilën ke investuar kohë dhe mund. “Njerëzit e përdorin shpesh këtë justifikim për të qëndruar, edhe nëse nuk janë të lumtur”, tha psikoterapistja nga Çikago, Alyssa Arnol.

Megjithatë, nëse vëreni ndonjë nga 10 shenjat e mëposhtme dhe pavarësisht përpjekjeve për të ndryshuar, situata nuk përmirësohet, atëherë mund të jetë më mirë të vazhdoni jetën tuaj në rrugë të tjera.

Nuk ju pëlqen koha që kaloni së bashku

E mbani mend kur edhe blerja në supermarket ishte diçka shumë argëtuese dhe e bukur? Një përvojë që keni dashur të ndani me partnerin tuaj? “Zemra” e çdo marrëdhënieje është që anëtarët e saj të shijojnë kohën që kalojnë së bashku, pavarësisht se ku janë apo çfarë bëjnë”, thotë këshilltarja për marrëdhënie dhe martesë Heidi McBain. Nëse e gjeni veten vazhdimisht të mërzitur dhe intolerant ndaj të qenit në anën tjetër, ndoshta duhet të kërkoni atë që po ndodh.

Komunikimi i humbur

Deri vonë i keni thënë gjithçka partnerit. Keni folur për orë të tëra dhe për çdo temë. Tani, jo vetëm që nuk flisni me njëri-tjetrin, por as nuk dëshironi të filloni një bisedë. Nëse komunikimi juaj humbet dhe nuk keni ndërmend të bëni asgjë për të përmirësuar situatën, atëherë ndoshta ka një problem.

Krahasoni marrëdhënien tuaj me të tjerët

Nuk është keq të komentoni lidhjen e një shoqeje për të theksuar se sa e lumtur duket ajo apo për t’u frymëzuar për tuajën. Mirëpo, kur kjo shkon në ekstrem dhe ju bën xheloz apo ju fut në “udhëtim” për t’u krahasuar, do të thotë se diçka i mungon marrëdhënies suaj dhe duhet ta zbuloni.

E ardhmja ju lë indiferentë

Kur jeni në një marrëdhënie të shëndetshme, në të cilën kaloni mirë dhe keni komunikim të mirë , atëherë në mënyrë të pashmangshme mendoni për të ardhmen. Jo domosdoshmërisht martesa dhe fëmijët, por bashkëjetesa apo përvoja të përbashkëta si udhëtimet. Nëse nuk është kështu, atëherë ndoshta ndjenjat tuaja nuk janë aq të forta në fund të fundit.

Seksi është ulur

Shumë! Është normale që frekuenca e seksit me partnerin të ulet me kalimin e kohës, sidomos kur shtohen detyrimet dhe streset. Nëse, megjithatë, lidhjet e dashurisë janë të pakta apo edhe inekzistente, do të ishte mirë të vazhdoni jetën tuaj pa këtë mashkull.

Shmangni çdo formë butësie

Dhe ju largoheni kur ju afrohet personi tjetër. Ashtu si seksi, momentet e buta nuk janë të vazhdueshme në një marrëdhënie. Me siguri do të ketë ditë që nuk do të uleni në divan. Por nëse nuk përqafoheni fare, nuk e prekni njëri-tjetrin ose me çdo lëvizje të partnerit për t’ju afruar largoheni, gjërat nuk do kenë një fund të lumtur për lidhjen.

Edhe zënkat ju lënë indiferentë

Nuk ke më oreks apo të debatosh me tjetrin. Jeni indiferentë dhe shpërfillni atë që ju thotë. Nuk ju duhet asgjë më shumë për të kuptuar se “keni mbaruar”.

Ti harron atë që të kanë thënë

Edhe më e rëndësishmja. Kjo ndodh sepse ju jeni thjesht indiferentë ndaj asaj që partneri juaj po ju thotë. Nuk ju intereson se cilat janë ëndrrat e tij apo çfarë problemesh ka në punë. Ju intereson vetëm vetja, deri në atë pikë sa nuk e dëgjoni kur ju flet.

Ju po kërkoni interesin e humbur diku tjetër

Në thelb, “shkëndijën” e humbur po e kërkon diku tjetër. Flisni (fshehurazi) me njerëz të tjerë, dilni me miqtë pa të. Përgjithësisht jeni “duke kërkuar” dhe kjo mund të tregojë vetëm se marrëdhënia juaj po i vjen fundi.

Nuk ju mungon

Njerëzit e dashuruar nuk mund të kalojnë shumë orë larg njëri-tjetrit. Ju nga ana tjetër, dhe ditët për të kaluar nga jeta nuk do të dekurajohen. Nëse në fakt nuk ndiheni rehat kur jeni sërish me partnerin, po, atëherë e dini që nuk jeni më të dashuruar.