Dëshironi të çelni ngjyrën e flokëve tuaj? Ka disa zgjidhje natyrale

schedule15:12 - 6 Dhjetor, 2021

schedule 15:12 - 6 Dhjetor, 2021

Hapja e flokëve në mënyrë natyrale nuk është e vështirë të arrihet nëse dini çfarë të bëni. Shumë gra duan të hapin ngjyrën e tyre të flokëve në bionde pa shumë për të shpëtuar nga ngjyrat natyrale. Heqja e qimeve në mënyrë natyrale nuk përmban kimikate dhe në kushte dhe kushte të caktuara ka rezultate shumë të mira.

Më poshtë mund të shihni se si mund të hapni flokët në mënyrë natyrale me materiale që do të gjeni në kuzhinën tuaj, të cilat në pjesën më të madhe nuk përmbajnë përbërës kimikë të dëmshëm si konservues, stabilizues etj.

Hapja e flokëve në mënyrë natyrale

Hapja e flokëve me kamomil

Kamomili mund të jetë një faktor shumë i rëndësishëm në hapjen e ngjyrës së flokëve. Thjesht zieni pak ujë dhe vendoseni në një qese me kamomil për rreth 10 minuta. Pasi uji të jetë ftohur pak dhe të bëhet i vakët, mund t’i shpëlani flokët. Lëreni kamomilin në flokë për rreth 15 minuta dhe më pas nëse dëshironi mund ta përsërisni procesin 2-3 herë në total. Në fund shpëlajeni duke përdorur një shampo të butë sipas dëshirës tuaj (mundësisht kamomil).

Hapja e flokëve me uthull

Uthulla e mushtit është një produkt natyral që mund t’ju ndihmojë të rinovoni flokët tuaj në mënyrë natyrale. Kjo procedurë është e përshtatshme për gratë që duan të zbardhin ngjyrën e flokëve gradualisht dhe për një kohë të gjatë. Thjesht përzieni uthullën e mushtit dhe ujin në sasi nga 1 deri në 6. shpëlani flokët me përzierjen dhe lëreni për 15 minuta.

Hapja e flokëve me limon

Limoni është një produkt natyral që mund t’ju ndihmojë shumë. Thjesht shtoni 2 lugë gjelle lëng limoni natyral në çdo gotë ujë që ju nevojitet. Lani flokët me ujë me limon dhe lëreni për gjysmë ore. Më pas mund t’i thani. Për rezultate më të mira, pas ujit me limon mund t’i lini flokët të thahen natyrshëm në diell (me kusht që të jetë verë). Nëse është dimër, mund të uleni në shtëpinë tuaj pranë dritares (të mbyllur) nga e cila kalon rrezet e diellit dhe vijnë në kontakt me flokët tuaj.

Hapja e flokëve me kanellë

Kanella është e mirë për hapjen e flokëve, ndërsa në të njëjtën kohë do të bëjë që flokët tuaj të kenë erë të mrekullueshme. Duhet të merrni pak kanellë pluhur dhe ta shtoni në një grusht kondicioner flokësh. Aplikojeni në flokët tuaj dhe krehni derisa të arrini një mbulim të mirë. Më pas mbuloni flokët me një kapak të veçantë plastik ose një mbështjellës plastik dhe lëreni balsamonin me pluhur kanelle të veprojë për 2-3 orë. Në fund mund ta shpëlani.

Hapja e flokëve me maskë shtëpiake

Kjo maskë ka rezultate shumë të mira dhe është bërë nga përbërës krejtësisht natyralë dhe të pastër.

Përbërësit

  • 2 gota uthull të distiluar
  • 1 filxhan mjaltë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë kanellë pluhur

Përziejini mirë të gjithë përbërësit dhe aplikojeni në flokët tuaj. Mund të përdorni një krehër për t’u siguruar që maska ​​të jetë kudo. Vishni një kapak të veçantë plastike ose mbuloni flokët me një mbështjellës të veçantë plastik. Lëreni maskën për 2-3 orë. Në fund mund ta shpëlani./abcnews.al