Deklaratat për vaksinën, presidenti brazilian vihet nën hetim

schedule13:09 - 4 Dhjetor, 2021

schedule 13:09 - 4 Dhjetor, 2021

Gjykata e Lartë e Brazilit ka nisur një hetim mbi komentet e bëra nga presidenti Jair Bolsonaro, i cili pretendon gabimisht se vaksinat Covid-19 mund të rrisin mundësinë e kontraktimit të SIDA-s.

Komentet e bëra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të mediave sociale në tetor dhe janë bllokuar përkohësisht nga Facebook dhe YouTube sipas politikave të tyre të lajmeve të rreme.

Bolsonaro shpesh ka hedhur dyshime mbi efektivitetin e vaksinave. Ai tashmë po përballet me një hetim të veçantë për trajtimin e tij të pandemisë.

Gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë më 24 tetor, Bolsonaro pohoi se raportet “sugjerojnë që njerëzit që janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 po zhvillojnë AIDS shumë më shpejt se sa pritej”. Pohimi është hedhur poshtë me forcë nga shkencëtarët dhe ekspertët mjekësorë.

Presidenti i sulmuar, i cili ka refuzuar të vaksinohet vetë, ka mbrojtur komentet dhe ka thënë se ai thjesht po citonte një artikull në një revistë. g.v/abcnews.al