Daja: Djemtë sakrifikuan në maksimum, sot kishim dëshirën!

schedule18:43 - 23 Nëntor, 2019

schedule 18:43 - 23 Nëntor, 2019

Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, foli për Supersport pas fitores 2-1 kundër Tiranës, duke i thurur elozhe të besuarve të tij. Mes të tjerash, trajneri i ekipit korçar tha:

NDESHJA – “E kemi vlerësuar në maksimum Tiranën, ka lojtarë shumë cilësorë edhe në stol dhe mund ta fitonin ndeshjen në çdo minutë. Por siç e thashë dhe para ndeshjes, na kanë munguar disa lojtarë që kanë eksperiencë, si Dita, Krasniqi, Bregu. Të gjithë futbollistët kishin dëshirë sot për të marrë rezultatin dhe sakrifikuan jashtë mase për të marrë fitoren”.

DËNIMI – “Nëse nuk do të ishte ai dënim, do të kishim një Skënderbe tjetër. Një pjesë e këtyre lojtarëve do të luanin edhe me Skënderbeun e madh. Gripshi, Keasniqi e disa të tjerë. Por po na shijon dhe kjo gjë që luajmë me sakrificë dhe me lojtarë që japin maksimumin dhe tregojnë dëshirë për të shkuar te fitorja”.

GRIPSHI – “Ne urojmë që jo vetëm Gripshi, por çdo lojtar që do të kishte një ofertë të mirë, të largohej diku më mirë për veten e tij. Kjo është filozofia e Skënderbeut. Është e vështirë t’i zëvendësojmë, por kemi një brez të ri mbrapa dhe që po presin një fanellë titullari. Elezi është 18-vjeç, në Ballsh luajti titullar, sot u prezantua mirë. Po ashtu edhe Essien. Vazhdimësia e një filozofie të tillë është e klubit, pasi kështu mbushet arka”.

QARKULLIMI – “Ishte strategji e jona, 50% e zgjodha që t’ia linim topin Tiranës nëse nuk e kapim në presing lart. Vendosëm të kalonim në presing difensiv. Rezultoi pozitive dhe dëshira e futbollistëve, bëri që të merrnim rezultatin”.

OTO JOHN – “Në pjesën e parë, kishim disa momente që mund të dilnim në kundërsulm të shpejtë, por mungoi pasimi i shpejtë. E kemi pritur rikthimin e Oto John, i kemi dhënë besim edhe kur nuk është paraqitur mirë. Çdo lojtar do kohën e vet”.

DITA&POLLOZHANI – “Sigurisht që u pozicionuan goxha mirë. Kemi disa defekte tona, por nuk do t’i tregoj. Ndoshta t’i tregoj ty në mënyrë sekrete (drejtuar Nevil Dedes). Gripshi bëri një ndeshje shumë të mirë, duke i ndihmuar dhe dy qendrat e mbrojtjes. Gripshi sakrifikoi shumë”.

HALILI – “Ka qenë një situatë e sikletshme pyetja para ndeshjes, pasi kam dy javë në Korçë. Siç kam takuar Takajn kur kam qenë trajner i Flamurtarit, ashtu do të takoj çdo president. Kam takuar edhe Idrizin edhe Halilin. Kam 40 vite karrierë sportive dhe nuk dua të futem në listën e të paragjykuarve. Unë kam bërë maksimumin kudo ku kam qenë, me presidentët e tjerë thjesht pi kafe”, tha Daja./abcnews.al