Cilët janë aeroportet më mbresëlënës në botë?

schedule22:38 - 22 Tetor, 2021

schedule 22:38 - 22 Tetor, 2021

Udhëtimi është emocionues në vetvete. Por nëse udhëtoni me aeroplan, ka disa destinacione që me të vërtetë shkojnë përtej kuptimit të fjalës “emocionuese”. Dhe kjo, falë pamjes mbresëlënëse që mund të ketë pasagjeri, pak para uljes në aeroport. CNN Travel rendit disa nga aeroportet më spektakolare dhe shumë tërheqëse në të gjithë botën.

Rio de Zhaneiro, Brazil

Aeroporti Santos Dumont ofron pamje gjithëpërfshirëse të Gjirit Guanabara.

Mashkull, Maldive

Do të merrni pamje klasike të Maldiveve që fluturojnë brenda ose jashtë Malé.

Venecia, Itali

Nga ajri, ju mund të shihni rrjetin e kanaleve të Venecias që shkëlqejnë në rrezet e diellit.

Cape Town, Afrika e Jugut

Cape Town është një tjetër mjedis mahnitës - me një mbërritje spektakolare.

San Francisko, SHBA

Udhëtarët me fat mund të shikojnë një pamje të urës Golden Gate kur fluturojnë nga SFO.

Genova, Itali

Aeroporti i Genoas është ndërtuar në tokën e kërkuar në Detin Mesdhe.

London Heathrow, Mbretëria e Bashkuar

Ju do të merrni pamje kryesore të lumit Thames në këtë rrugë për në Heathrow të Londrës.

Kigali, Ruanda

Fluturimi në Kigali ofron pamje fantastike të fshatit të gjelbër të Ruandës.

Nice, Francë

Nice është padyshim një mbërritje e këndshme në Med.

Sao Paulo, Brazil

Hipni natën mbi peizazhin e ndritshëm të qytetit të São Paulo.

Innsbruck, Austri

Ju duhet të hidheni mbi malet përreth për të zbritur në Innsbruck.

Queenstown, Zelanda e Re

Fluturoni në Queenstown dhe mund të merrni pamje spektakolare të Alpeve Jugore.

Hong Kong

Fluturoni në Hong Kong për pamje të pabesueshme të Detit të Kinës Jugore.

Santiago, Kili

Fluturimi në Santiago ju jep pamje të nivelit të lartë të Andeve.

Las Vegas, SHBA

Fluturimet e natës në Vegas tregojnë neonin e Strip-it në më të mirën e tij.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave kufizuese, udhëtimet kanë rënë në dy vitet e fundit./ Abcnews.al