Çiftet që thonë këtë shprehje divorcohen gjithmonë, e pohon psikologu

schedule19:14 - 17 Korrik, 2022

schedule 19:14 - 17 Korrik, 2022

Sipas psikologëve, në dashuri ka gjuhë të ndryshme, disa prej tyre e ruajnë marrëdhënien, e zhvillojnë, e ushqejnë, ndërsa të tjera e mbytin, e rrezikojnë dhe në fund shkaktojnë divorcin dhe shembjen e dashurisë.

Psikologu Gary Chapman prezantoi konceptin e pesë gjuhëve të dashurisë për publikun shumë vite më parë, me të cilin ai donte të tregonte se si njerëzit tregojnë dhe përjetojnë dashurinë. Në teorinë e tij, gjuha e dashurisë është mënyra se si ne shprehim më shpesh dashurinë tonë ndaj të tjerëve.

Këto janë 5 gjuhët e dashurisë të krijuara nga ky psikolog:

  • Pohimi (ju dëshironi të dëgjoni nga njerëzit që ju duan dhe vlerësojnë).
  • Dashuri (ndihesh i dashuruar kur partneri bën diçka për ty për të të lehtësuar ditën; gatuan drekën, pastron, merr fëmijët nga kopshti…).
  • Përkushtim (do të thotë shumë për ju që ju dhe partneri juaj të kaloni kohë cilësore së bashku).
  • Dhuratat (ju pëlqen të merrni dhurata nga partneri juaj. Nuk bëhet fjalë për dhurata të mëdha dhe të shtrenjta, por për gjëra të vogla që tregojnë se partneri juaj mendon për ju).
  • Prekja (ju ndjeni dashuri kur partneri juaj ju përqafon, puth, përkëdhel…).

Cila nga gjuhët e listuara në dashuri përdorni më shumë? Njëri prej tyre mund të tregojë një rrezik të shtuar të divorcit. Eksperti i marrëdhënieve Rory Sassoon theksoi se njerëzit që përjetojnë një marrëdhënie vetëm për qëllimin e marrjes së dhuratave, më së shpeshti divorcohen.

– Njerëzit, gjuha kryesore e të cilëve është marrja e dhuratave, e kanë më të vështirë të lidhen me gjuhët e tjera të dashurisë. Prandaj, nëse partneri flet një gjuhë tjetër, do ta kenë të vështirë ta kuptojnë dhe ta marrin parasysh, gjë që mund të çojë në shumë debate, sepse partneri nuk do të ndihet rehat në marrëdhënien me të dashurin, theksoi eksperti i marrëdhënieve.

Është e rëndësishme që të gjejmë një gjuhë të përbashkët dashurie me partnerin tonë. Mund t’i përdorim më shumë, por është e nevojshme që partnerët të kuptojnë njëri-tjetrin, domethënë t’i përdorin ato. Për shembull, nëse partneri juaj flet gjuhën e prekjes dhe ju tregon dashuri përmes përqafimeve dhe puthjeve, ju ia ktheni në mënyrë të barabartë, atëherë gjendet një gjuhë e përbashkët dashurie.

– Pavarësisht se cila është gjuha juaj e dashurisë, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për të dhe të flisni për të me partnerin tuaj. Vetëm atëherë do të jeni në gjendje të tregoni dashurinë tuaj në mënyra që funksionojnë për të dy./abcnews.al