Çfarë të bëni për të trajtuar rrudhat dhe vijat e holla në qafën tuaj

schedule20:37 - 8 Korrik, 2021

schedule 20:37 - 8 Korrik, 2021

Një parametër që zbulon kohën që na ka kaluar është qafa jonë. Linjat e imëta dhe rrudhat që krijohen në të, në të shumtën e kohës mund të na bëjnë të dukemi më të mëdhenj.

Qafa është një pjesë shumë e ndjeshme e lëkurës sonë dhe një vend për të cilin shumica prej nesh me siguri neglizhojmë të kujdesemi. Pra, për t’u marrë me rrudhat dhe vijat e imta që krijohen tek ai me kalimin e kohës, të gjithë ju duhet të bëni është të zbatoni këshillat e mëposhtme të ekspertëve.

Mos harroni të trajtoni qafën tuaj gjatë rutinës  të bukurisë

Mos e harroni çdo ditë kujdesin e qafës suaj. Natën kur hiqni “make-up” tuaj me pastruesin që i përshtatet lëkurës suaj, përfshini në procedurë dhe zonën e qafës. Vendosni kremin hidratues në fytyrën tuaj dhe vazhdoni deri në qafë, për të hequr toksinat.

Sigurohuni që qëndrimi juaj është i duhuri

Përdorimi i kompjuterëve dhe celularëve është pjesë integrale e jetës së përditshme të shumicës së njerëzve. Qëndrimi i gabuar, përveç dhimbjes së shpinës, mund të shkaktojë edhe rrudha në qafë. Kështu që sigurohuni që ekrani i kompjuterit tuaj të jetë në nivelin e syve dhe kur përdorni celularin ngrini dorën tuaj në mënyrë që ekrani të jetë në nivelin e syve, pa qenë e nevojshme të përkuleni dhe të krijoni, në një farë mënyre, formimin e rrudhave dhe vijave të holla në zona e ndjeshme e qafës./abcnews.al