Çfarë rreziku shëndetësor ju kanoset po të mbani maskën gjatë palestrës

schedule13:58 - 11 Mars, 2021

schedule 13:58 - 11 Mars, 2021

Së bashku me shpërthimin e koronavirusit, i cili vendosi kufizime të përgjithshme, më e rëndësishmja prej të cilave është mbajtja e një maske mbrojtëse kudo. Një studim i fundit italian zbuloi se mbulimi i fytyrës gjatë ushtrimeve është i sigurt për njerëzit e shëndetshëm.

Në detaje, shkencëtarët nga Qendra Monzino për Kardiologji (CCM) në Milano dhe Universiteti i Milanos testuan shkallën e frymëmarrjes, rrahjet e zemrës, presionin e gjakut dhe nivelet e oksigjenit të gjashtë grave dhe burrave në biçikleta ushtrimore, me dhe pa grykë.

Shkencëtarët zbuluan se mbulimi i fytyrës ul aftësinë e pjesëmarrësve për të kryer stërvitje të fuqishme me rreth 10%, sepse ata kishin vështirësi të lehta në frymëmarrje.

Megjithëse ekspertët gjetën ndryshime në disa matje midis mbajtjes së maskës dhe mos mbajtjes së saj, ata thanë se nuk kishte shenja gjatë ushtrimeve se paraqiste ndonjë rrezik për shëndetin.

Raportohet se Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi më herët, se askush, qoftë me shëndet të mirë apo ndryshe, nuk duhet ta vendos kur ushtron.

Duke theksuar se maskat mund të zvogëlojnë aftësinë për të marrë frymë rehatshëm dhe të bëhen më të hidratuar më shpejt sesa djersa dhe nxjerr pikat e frymëmarrjes, dhe ajo gjithashtu shton se kjo e bën frymëmarrjen më të vështirë dhe nxit rritjen e mikroorganizmave./abcnews.al