Çfarë ndodhi ditën kur dinosaurët u zhdukën?

schedule16:52 - 20 Shtator, 2021

schedule 16:52 - 20 Shtator, 2021

Historia më dramatike e lidhur me evolucionin e specieve njerëzore fillon 66 milionë vjet më parë. Ishte një moment zbulimi, kur një asteroid ra nga hapësira në Tokë duke i dhënë fund epokës së dinosaurëve dhe më në fund duke u ofruar një botë të re të pasur paraardhësve.

Rënia e asteroidit “ishte një ngjarje që ndryshoi plotësisht evolucionin gjeologjik dhe biologjik të planetit Tokë“, tha David Kring, një gjeolog planetar që drejton Qendrën për Shkencën dhe Kërkimin Hënor në Houston, Texas.

Për dekada, shkencëtarët nuk u pajtuan për shkakun e zhdukjes së dinosaurëve, por shumica përfundimisht pranuan se ishte rënia e asteroidit nga ajo periudhë që solli goditjen vdekjeprurëse. Teoria “Chicxulub” është aq e përhapur tani sa shkencëtarët kanë përpiluar një kronologji të asaj që ndodhi atë ditë dhe po kërkojnë rrënjët jashtëtokësore të ngjarjes.

Zbulimi më i fundit vjen nga një studim i publikuar në korrik në revistën Icarus që shikoi origjinën e asteroidit. Ai e bëri këtë duke përdorur fuqinë e madhe përpunuese të një superkompjuteri të NASA -s për të modeluar lëvizjet e gati 130,000 asteroidëve në zonën bazë midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit.

Bill Botke, një nga autorët e studimit dhe drejtori i studimeve të hapësirës në Institutin e Kërkimeve Jugperëndimore në Kolorado, vëren se superkompjuteri i NASA -s u ka mundësuar studiuesve të kryejnë simulime të asteroideve gjatë qindra miliona vjetësh. Kjo teknikë i ndihmoi ata të konfirmonin se objekti që ra ishte një asteroid dhe jo një kometë. Zona e largët midis Marsit dhe Jupiterit përfshin shumë asteroidë.

Sean Gulick, një gjeofizikant në Universitetin e Teksasit i cili udhëhoqi studimin e Crater 2016, tha se studimi nënvizon sa kërcënues janë asteroidet, madje edhe për kulturën tonë. “Chicxulub” dhe fati i dinosaurëve shpesh përdoren si argument për investimin në kërkimin e mbrojtjes planetare dhe zgjerimin e specieve përtej Tokës.

Ekipi i Gulick gjeti gjurmë të përplasjes së asteroidit dhe asaj që ai shkaktoi, si dhe fosile të organizmave që arritën të mbijetojnë. “Është vërtet mbresëlënëse” tha ai.

Botë të tjera mund të jenë formuar nga asteroidët, me histori shkatërrimi dhe rimëkëmbjeje. “Kjo është një çështje që shkon përtej zhdukjes së dinosaurëve” thotë Gulick./db/Abcnews.al