Çfarë ndodh me trupin kur hani thonjtë tuaj të lyer

schedule22:59 - 26 Shtator, 2021

schedule 22:59 - 26 Shtator, 2021

Ne të gjithë kemi zakone të këqija që përpiqemi të heqim. Nga bërtitjet kur jemi të zemëruar deri tek kafshimi i kutikulave kur jemi të stresuar apo edhe ngrënia e thonjve. Edhe ndërsa kafshimi i thonjve tuaj mund të duket krejtësisht i padëmshëm dhe diçka që është e pafajshme, në fakt mund të shkaktojë shumë probleme që lidhen me shëndetin tuaj.

Për shumë gra, pra, të kafshosh thonjtë e tyre do të thotë të kafshosh manikyrin e manikyrës. Llak për thonjtë, siç e dini shumë, është i përbërë nga shumë kimikate të ndryshme. Edhe zakoni i keq që shumë prej jush duhet të hanë thonjtë tuaj mund të jetë koha për të prerë, pasi duhet të dini se duke ngrënë thonjtë tuaj të lyer, edhe në sasi shumë të vogla, ju konsumoni plastikë.

Një zakon që është mirë ta heqësh…

Sipas thelist.com, manikyri i thonjve përmban pesë përbërës bazë: formues filmi, plastifikues, tretës, agjentë pezullues dhe ngjyra. Me kërkesën e fundit dhe në rritje të grave dhe salloneve të bukurisë për manikyrin e thonjve afatgjatë, kompanitë kanë filluar të shtojnë më shumë përbërës të njohur si “treshja toksike”, formaldehid, toluen dhe dibutil fhalate, të cilat dihet se shkaktojnë kancer ose toksicitet.

Sigurisht, ka kompani që përpiqen të zvogëlojnë kimikatet në përbërësit e tyre, megjithatë, në shumicën e tyre produktet e thonjve nuk janë me të vërtetë pa grimca plastike. Kështu, ndërsa kimikatet janë në sasi të vogla dhe konsumi i manikyrit është minimal, konsumi i tij mund të shkaktojë dëme në sistemin tuaj tretës dhe të prishë zorrën tuaj për shkak të marrjes dhe akumulimit të plastikës.

Është e sigurt të thuash, pra, se ajo që duhet të bësh mbi të gjitha është të përpiqesh të heqësh dorë nga zakoni i ngrënies së thonjve për të mbajtur veten të shëndetshëm dhe të sigurt!/abcnews.al