Çfarë ndodh me lëkurën tuaj nëse bëni grim çdo ditë?

schedule15:52 - 29 Shtator, 2022

schedule 15:52 - 29 Shtator, 2022

Nëse jeni adhuruese e grimit, është mirë të dini si ndikon ai në lëkurën tuaj. Grimi është diçka kreative, ju mund të ngjyrosni fytyrën tuaj dhe të bëni diçka ndryshe.

Nëse jeni nga ata që e doni shumë dhe lyheni çdo ditë, duhet të dini se ka mundësi që të dëmtojë lëkurën tuaj. Mund të shmangni çdo gabim dhe të kujdeseni më mirë për lëkurën tuaj.

ÇFARË MUND TË NDODHË ME LËKURËN TUAJ NËSE BËNI GRIM ÇDO DITË:

Aknet dhe puçrrat

Nuk kishim nevojë t’jua tregonim, por shumë shtresa të grimit shpesh çojnë në shpërthime. Nëse tashmë keni akne, mund të përkeqësohet nëse nuk e lini lëkurën tuaj të marrë frymë.

Burimet janë të bllokuara 

Siç thamë më lart, grimi bllokon poret dhe lëkura nuk mund të marrë frymë. Rezultati është që krijohen puçrra. Sigurisht, nëse e hiqni mirë grimin gjatë natës dhe e pastroni fytyrën tërësisht, mund ta ndihmoni.

Lëkura nuk rinovohet

Nëse vazhdimisht keni grim në lëkurë dhe nuk e hiqni atë në mënyrë sistematike, atëherë nuk po ndihmoni në rinovimin e tij. Pavarësisht se çfarë produkti vendosni në fytyrën tuaj, ai nuk do të përthithet siç duhet dhe as nuk do të funksionojë siç duhet. /abcnews.al