Çfarë e shkakton konsumimin e tepërt të kripës në lëkurën tuaj?

schedule12:20 - 29 Dhjetor, 2021

schedule 12:20 - 29 Dhjetor, 2021

Çanta poshtë syve? Mbajtja e lëngjeve dhe ënjtja? Renia e flokeve? Nëse kontrolloni të gjitha sa më sipër, atëherë mund të jeni duke konsumuar më shumë kripë çdo ditë sesa duhet. Zakonet tona të të ngrënit janë të lidhura drejtpërdrejt me imazhin tonë pasi ato luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës sonë dhe madje mund të përshpejtojnë procesin e plakjes.

Por çfarë duhet të kemi kujdes?

Dr. Paula Rosso, një nutricioniste në Centro Médico Estético Lajo Plaza në Madrid, shpjegon se 5 gram. duhet të jetë kufiri në konsumin tonë të përditshëm. Vlen të theksohet sigurisht se kripa nuk është vetëm në ushqimet që gatuajmë, por edhe në ushqimet dhe ushqimet standarde, pra 5 gram. është e tëra.

Konsumit të tepërt të natriumit ka treguar se humbja e flokëve favore, duke shkaktuar dehidratim të kafkës që rezulton në lëkurë e kokës të jenë shumë të thatë.

E njëjta gjë ndodh edhe me lëkurën e ndjeshme të syve, pasi sa më e dehidratuar të jetë, aq më intensive krijohen linjat. Kështu që ne përfundojmë duke u zgjuar me rrathë të errët dhe çanta dhe pyesim veten për rrënjën e problemit, i cili përfundimisht mund të fshihet në dietën tonë.

Zgjedhja që mund të bëni është ta zëvendësoni me barishte aromatike për t’i dhënë shije dhe aromë ushqimit tuaj./abcnews.al