Çfarë do të thonë njollat e bardha që keni në thonj

schedule15:04 - 9 Shkurt, 2021

schedule 15:04 - 9 Shkurt, 2021

Njollat e bardha në thonjtë e duarve, të quajtura leukonychia, mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm  që mund të jenë produkte kozmetike  apo  për shkak të ndonjë sëmundje. Ne këto njolla i shohim shpesh te të rrituri. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë arsyet më të zakonshme pse shfaqen.

Vrarja e thonjve

Nëse ndonjëherë e keni goditur  thoin tuaj, mund të shfaqet ajo njolla e bardhë. Në këtë rast, njollat marrin pak kohë për t’u zhdukur, pasi thonjtë duan kohë që të rriten.

Manikyrët, thonjtë artificialë dhe trajtime të tjera të thonjve

Thonjtë mund të duken shumë bukur të lyer apo të vendosur artificialisht, por e keni menduar ndonjëherë sesa e dëmshme është për shëndetin e tyre? Këto trajtime mund të japin një reaksion alergjik që krijojnë njolla të bardha.

Psoriaza ose ekzema

Thonjtë janë një zgjatim i lëkurës tuaj, janë një lloj lëkure. Kështu që disa gjendje mund të ndikojnë në to.

Psoriaza dhe ekzema janë gjendje të lëkurës që karakterizohen me kruajte, irritim dhe skuqje. Këto mund të shfaqen dhe në thonj, duke i zbardhur ato. Një dermatolog mund t’ju ​​ndihmojë të gjeni trajtime që funksionojnë.

Kërpudhat

Nëse keni kaluar pak kohë të gjatë në dushin e palestrës tuaj, në pishinë apo në ndonjë vend tjetër me lagështirë, mund të jeni duke përjetuar kërpudhat e thonjve, veçanërisht në thonjtë e këmbës.

Covid-19

Një nga simptomat më pak të njohura të Covid-19 përfshin gishtërinjtë dhe thonjtë e duarve. Kjo simptomë zakonisht përfshin gishtërinj të kuq, ndonjëherë pacientët mund të përjetojnë gjithashtu zbehje të thonjve. Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon krem ​​hidrokortizon për të lehtësuar simptomat. Pacientët duhet të ndjekin nga afër simptomat e tjera potencialisht më të rrezikshme të Covid-19 dhe të shkojnë te një mjek nëse mendojnë se kanë nevojë për test ose trajtim.

Mangësi të vitaminave / mineraleve

Mund ta keni dëgjuar nga gjyshja që mungesa e kalciumit shkakton njolla të bardha . Por mjekët dhe studiuesit nuk pajtohen nëse është e drejtë apo e gabuar. Disa thonë se mungesa e vitaminave dhe mineraleve mund të jenë shkaku. Mungesat e vitaminës D, kalciumit dhe zinkut mund të jenë problemi.

 Kushte më serioze

Më rrallë, njollat ​​e bardha mund të jenë një shenjë e një gjendjeje më serioze, të tilla si një sëmundje autoimune, sëmundje të zemrës ose probleme me veshkat. Nëse keni vetëm njolla të bardha dhe nuk keni simptoma të tjera, është shumë më pak shqetësuese.  Sidoqoftë, nëse keni njolla të bardha së bashku me simptoma të tjera serioze, duhet të vizitoheni menjëherë.

Efektet anësore të ilaçeve

Njollat e bardha në thonjtë tuaj mund të jenë një nga efektet anësore më pak të njohura të disa ilaçeve. Barnat e squfurit si disa antibiotikë që përdoren për të trajtuar infeksione të lëkurës dhe infeksione të tjera bakteriale.

Ndërsa leukonychia mund t’ju bëjë që të shqetësoheni për problem më të madh, nuk është asgjë për t’u shqetësuar në shumicën e kohës./e.b-abcnews.al