CEO i Pfizer: Së shpejti nis testimi i vaksinës anti Covid te fëmijët e moshës 5 vjeç

schedule08:47 - 26 Shkurt, 2021

schedule 08:47 - 26 Shkurt, 2021

Pfizer planifikon të vaksinojë fëmijët e moshës 5 vjeç,  sipas CEO, Albert Bourla.

Bourla tha se të dhënat do të jenë në dispozicion deri në fund të vitit. Kompania gjithashtu përfundoi provat për adoleshentët nga mosha 12 deri në 15 në fund të janarit. Bourla tha se ai shpreson që të dhënat do të jenë të disponueshme për disa muaj.

“Ne po planifikojmë gjithashtu të fillojmë studime pediatrike për moshat më të vogla nga 5 deri në 11 vjeç, dhe besoj se do t’i kemi të dhënat gati deri në fund të vitit,” tha Bourla për NBC News./abcnews.al