Çdo vajzë duhet t’i dijë këto truke me pastën e dhëmbëve

schedule13:25 - 9 Mars, 2021

schedule 13:25 - 9 Mars, 2021

Në përgjithësi, për të zvogëluar rrezikun e inflamacionit në fytyrë ose trup, ekspertët rekomandojnë respektimin e rregullave të thjeshta të higjienës personale. Sidoqoftë, këto këshilla nuk ndihmojnë për të zgjidhur problemin.

Një nga trajtuesit efektivë dhe jo të shtrenjtë që të gjithë e keni në shtëpi, është pasta e dhëmbëve.

Më poshtë abcnews.al ju ka sjellë 10 mënyra sesi mund ta përdorni atë për të trajtuar problemin e puçrrave.

1. Pastë dhëmbësh dhe asgjë tjetër. Ju duhet të përdorni pastë dhëmbësh me cilësi të mirë, pasi ajo do të zvogëlojë poret tuaja dhe do t’ju bëjë të dukeni më mirë.

2.  Mjaltë + pastë dhëmbësh. Kjo përzierje ka efekt të shkëlqyeshëm antibakterial.

3. Çaj jeshil + pastë dhëmbësh. Çaji jeshil është plot minerale dhe ka një efekt tonifikues.

4. Kanellë, shafran i Indisë + pastë dhëmbësh. Kjo përzierje ka një efekt të madh anti-inflamator.

5. Sode buke, kripë deti + pastë dhëmbësh. Kjo përzierje është shtresuesi më i mirë.

6. Hudhër + pastë dhëmbësh. Hudhra ka efekt antibakterial.

7. Kos + pastë dhëmbësh. Kosi lufton bakteret.

8. Vaj Jojoba + pastë dhëmbësh. Vaji i Jojoba ka një efekt shumë të mirë anti-inflamator.

9. Vaj i pemës së çajit + pastë dhëmbësh. Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale, antikërpudhore dhe antiseptike.

10. Vaj Neem + pastë dhëmbësh. Vaji Neem trajton aknet shumë mirë./e.b-abcnews.al