Britania do të ndalojë shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë nga viti 2030

schedule12:50 - 14 Nëntor, 2020

schedule 12:50 - 14 Nëntor, 2020

Kryeministri britanik Boris Johnson ka në plan të njoftojë javën e ardhshme ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga viti 2030, pesë vjet më herët sesa ishte planifikuar më parë, raportoi Financial Times.

Britania fillimisht kishte planifikuar të ndalonte shitjen e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë që nga viti 2040, si pjesë e përpjekjeve për të ulur emetimet e gazeve serë dhe në shkurt Johnson tha se vendimi hynte në fuqi në vitin 2035.

Duke cituar figura të paidentifikuara të industrisë dhe qeverisë, FT tha se Johnson tani synon ta çojë datën përsëri në 2030 në një fjalim mbi politikën mjedisore që pritet të mbajë javën e ardhshme.

BBC raportoi një plan të ngjashëm më herët të shtunën, pa dhënë asnjë burim.

Një zëdhënëse e Doëning Street nuk pranoi të komentonte mbi raportet ose përmbajtjen e fjalimit të ardhshëm të Johnson.

FT tha se orari i ri nuk pritet të zbatohet për disa makina hibride të cilat përdorin një përzierje të elektrikes dhe karburantit fosil dhe mund të shiten akoma deri në vitin 2035. /abcnews.al