Brenda “Khalilah”, super jahtit të artë

schedule08:06 - 12 Korrik, 2021

schedule 08:06 - 12 Korrik, 2021

“Khalilah”, jahti prej ari dhe i konsideruar si një ndër më luksozët në botë është ankoruar në portin e Livornos, Itali. Super jahti, 49 metra i gjatë, u ndërtua në vitin 2015 në kantierin amerikan Palmer-Johnson në bashkëpunim me prodhuesin e automjeteve Bugatti.

Gjithçka në lidhje me pjesën e jashtme të këtij jahti është projektuar duke pasur parasysh luksin konkurrues, nga harku tek opsionet e tij minimaliste, por të nivelit të lartë. Kur bëhet fjalë për hapësirën personale në jaht, ka mjaft – mund të gjenden gjithsej pesë dhoma, përfshirë dy suita master, të cilat akomodojnë gjithsej 11 persona.

Today.it shkruan se kushdo që dëshiron të kalojë një javë të këndshme në bord do të duhet të paguajë rreth 250 mijë euro. Por për ata që duan ta shijojnë të gjithin për vete pa e ndarë me të tjerët, duhet të paguajnë një çek prej 28 milion eurosh. /abcnews.al