Boris Johnson thotë se nuk ka parë asnjë provë që komplotistët po shantazhohen

schedule01:15 - 21 Janar, 2022

schedule 01:15 - 21 Janar, 2022

Boris Johnson thotë se ai “nuk ka parë asnjë provë” shantazhi në partinë e tij pas pretendimeve të një prej deputetëve të tij. William Wragg, i cili i ka bërë thirrje kryeministrit të japë dorëheqjen për shkak të festave të organizuara në kryeministri tha se komplotistët e dyshuar janë kërcënuar me publicitet të keq dhe shkurtime në fondet e zonave zgjedhore. Ai ka këshilluar kolegët që ndihen të kërcënuar të shkojnë në polici.

Një ish-deputet konservator, i cili u largua nga laburistët, Christian Wakeford, tha gjithashtu se ishte kërcënuar për financimin e një shkolle. Johnson u tha gazetarëve: “Unë nuk kam parë asnjë provë dhe nuk kam dëgjuar asnjë provë.” Por i pyetur nëse do të shqyrtonte raportet, ai u përgjigj: “Sigurisht”.

Nënkryetari i laburistëve, Angela Rayner, i quajti pretendimet “tronditëse” dhe lideri i liberal demokratëve Sir Ed Davey akuzoi Johnson se “vepron më shumë si një bos mafioz sesa një kryeministër” raporton “BBC”. Ministri i Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon i Partisë Kombëtare të Skocisë, tha: “Nëse konservatorët po kërcënojnë të ndalojnë investimet publike në zonat elektorale si një mënyrë për të mbajtur deputetët në linjë, atëherë kjo është shantazh dhe frikësim, por është gjithashtu korrupsion”. Sekretarja e Kulturës Nadine Dorries akuzoi Wragg për “sjellje që kërkon vëmendje”, duke i quajtur akuzat e tij “të pakuptimta”.

Ministri i Energjisë, Greg Hands tha se Wakeford nuk ishte një “burim i besueshëm” sepse largimi i tij nënkuptonte se detyra e tij tani ishte “të rrëzonte Partinë Konservatore”. Ai shtoi se pretendimet e zotit Wragg “nuk ishin vërtetuar nga askush tjetër”, duke shtuar: “Kjo nuk është diçka që ndodh”.

Zoti Johnson po përballet me një përpjekje nga disa deputetë konservatorë për ta rrëzuar atë si udhëheqës mbi festat e organizuara në kryeministri gjatë pandemisë. Ai u ka bërë thirrje rebelëve të mundshëm që të presin rezultatin e hetimit të nëpunësit civil Sue Grey për partitë, që pritet javën e ardhshme përpara se të gjykojnë për të. / abcnews.al