Betejë angleze për Kupën

schedule14:46 - 1 Qershor, 2019

schedule 14:46 - 1 Qershor, 2019

Liverpuli dhe Totenhemi luajnë sonte finalen e Championsit në Madrid. Dy skuadrat angleze luftojnë për trofeun e madh, në duelin e orës 21:00

Udhëtim drejt parajsës apo ferrit? Dy skuadra angleze, Liverpuli dhe Totenhemi, fluturuan me shpresë dhe shqetësim drejt Madridit, ku do të luajnë finalen e Championsit, sonte në orën 21:00.

Të kuqtë e trajnerit Jurgen Klop po përsërisin rrugën e vjetshme, veçse më të shkurtër, dhe shpresojnë që kthimi të jetë bashkë me trofeun.

E kërkon tradita e klubit pesë herë kampion të Europës, nënkampion i kontinentit në fuqi.

E dëshiron nga thellësia më e madhe e zemrës vetë Klopi, trajneri i madh i futbollit spektakolar, specialist për të shkuar në finale, por deri tani një humbës serial në to.

“Unë nuk jam një humbës, – shprehet trajneri i Liverpulit, – mos mendoni vallë se e gjithë karriera ime ka qenë pa fat? Jo e gjitha ka qenë e tillë, dhe dështimet thjesht më shtyjnë që të arrij suksesin. Që nga viti 2012 e deri më sot, me përjashtim të 2012-ës, skuadrat e mia kanë qenë në finale. Jam rekordmeni botëror për fitoret e gjysmëfinaleve në 7 vitet e fundit, por nëse do të shkruaja një libër për to, nuk do të ma lexonte kush. Kemi mjaft përvojë tani dhe duam që të fitojmë”.

E vetmja mungesë për Liverpulin është ajo e mesfushorit Nabi Keita, pasi Roberto Firmino është 100 për qind I gatshëm, dhe pritet të luajë titullar.

Presioni mbi Totenhemin mund të cilësohet më I vogël, por paradoksalisht edhe më I madh.

Nëse londinezët nuk jepen favoritë dhe kanë thyer çdo rekord në historinë e klubit deri tani, kjo i lehtëson lojtarët vetëm pjesërisht.

Tensioni më i madh është nga mungesa totale e përvojës si klub, që nuk ka luajtur asnjë finale Championsi, ndryshe nga Liverpuli që do të luajë të 10-ën.

Eksperienca më së shumti ka qenë vendimtare.

Gjithsesi, lajmet janë të mira pasi sulmuesi kryesor Harri Kejn, si dhe Davidson Sançez janë gati, edhe nuk dihet nëse Kejn do të jetë në formacion.

Uanajama është në dyshim, ndërsa Ben Dejvis nuk luan.

Trajneri Maurisio Poçetino, gjithsesi, ka besim se gjithnjë ka një herë të parë.

“Ne duam të shkruajmë historinë, – tha argjentinasi, – ky është momenti ynë dhe duhet të mos e lëmë të shkojë kot. E dimë shumë mirë se çfarë duhet të bëjmë për të fituar. Ne nuk cilësohemi favoritë, por kjo nuk ka rëndësi, pasi do të fitojë ajo skuadër që do të luajë më mirë, jo ajo që do të parashikohet si më e mirë. Nuk e di nëse Kejn do të luajë apo jo, do të jetë një vendim i vështirë”.

Gazetat angleze komentojnë finalen angleze.

“Tajmsi” i Londrës titullon “Kush do të triumfojë në Madrid”, dhe I kushton 12 faqe në brendësi, finales së Ligës së Kampionëve.

“Deili Ekspres”: Ja ku jemi! Është momenti vendimtar pas një udhëtimi të pabesueshëm deri në finale!

“Star Sport”: Epshi i Uandës! Klopi i dëshpëruar të vendosë duart mjbi kupë! Spërsat duan të bëhen legjenda!

“The Gardian”: Finalja e Championsit! Ja ku jemi, tifozët e futbollit pushtojnë Madridin!

Klopi dhe Klopi janë ndeshur 9 herë mes tyre, dhe trajneri I Liverpulit ka epërsi me 4 fitore, 4 barazime dhe një humbje.

Parashikimet janë në favor të të kuqve, me koeficientin 1.95, ndaj 4.33 të Totenhemit.

Mbi 160 milionë shikues në të gjithë botën pritet të ndjekin finalen, duke e bërë ndeshjen më të ndjekur sportive në histori. /ABC News Albania 24/7