Bëni kujdes! Në këto situata duhet të shmangni larjen në vaskë

schedule19:44 - 11 Tetor, 2022

schedule 19:44 - 11 Tetor, 2022

Një dush i ngrohtë në fund të një dite të vështirë pune është një kënaqësi e vërtetë. Nëse shtoni pak vaj esencial që do t’i relaksojë muskujt, por edhe psikikën, nuk ka dyshim se do të rilindni pas tij.

Megjithatë, njerëzit me probleme të caktuara shëndetësore duhet të shmangin larjen në vaskë, thonë ekspertët.

Në këto tre raste, nuk duhet ta ekspozoni veten ndaj rrezikut të panevojshëm:

  1. Nëse vuani nga çrregullime kardiovaskulare

Një banjë shumë e nxehtë nuk është e mirë për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe çrregullimet e koagulimit, për shkak të zgjerimit të enëve të gjakut. Shkakton një rritje të rrahjeve të zemrës dhe frymëmarrjes, gjë që redukton nivelet e oksigjenit. Si rezultat, kur dilni nga vaska, mund të shfaqen marramendje apo edhe humbje të vetëdijes.

Po kështu, personat që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut nuk duhet të qëndrojnë në banjë të nxehtë për një kohë të gjatë sepse uji i nxehtë zgjeron enët e gjakut, gjë që mund të shkaktojë marramendje.

  1. Nëse keni sëmundje të lëkurës ose lëkura juaj është jashtëzakonisht e thatë

Personat me lëkurë të thatë nuk duhet të përfitojnë nga rasti për t’u shtrirë në një vaskë të mbushur me ujë të nxehtë. Një banjë e tillë do të përkeqësojë gjendjen e lëkurës, sepse uji i nxehtë largon lipidet nga sipërfaqja e saj, duke dobësuar shtresën mbrojtëse të strukturave më të thella.

Si rezultat, lëkura pushon së mbrojturi veten në mënyrë efektive kundër ndikimit të faktorëve të jashtëm të dëmshëm. Si rezultat, ajo acarohet, skuqet dhe ju shkakton kruarje.

Gjithashtu, njerëzit që kanë sëmundje të lëkurës nuk duhet të lahen me ujë shumë të nxehtë pasi mund të shkaktojë probleme shtesë të lëkurës.

  1. Nëse jeni me menstruacione

Koha e menstruacioneve nuk është gjithashtu e përshtatshme për banjot e nxehta. Temperatura e lartë shkakton zgjerimin e enëve të gjakut, gjë që shkakton rritjen e gjakderdhjes dhe ndjenjën e dobësisë. Për këtë arsye është më e sigurt që ta shmangni në ditët e para të menstruacioneve.

Në rastet e mësipërme, duhet të kufizoni rrezikun dhe të bëni një dush jo të nxehtë, por thjesht të ngrohtë të këndshëm. Edhe kjo do t’ju lejojë të relaksoheni pa rrezikuar shëndetin tuaj./abcnews.al