BE e vendosur të shkëputet nga gazi dhe nafta ruse deri në vitin 2027

schedule17:37 - 18 Maj, 2022

schedule 17:37 - 18 Maj, 2022

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi sot se Bashkimi Europian do të financojë një plan prej 210 miliardë eurosh në grante dhe kredi për t’i dhënë fund varësisë së BE-së nga gazi dhe nafta ruse deri në vitin 2027.

Von der Leyen tha se fundi i varësisë në Evropës nga karburantet fosile ruse do të jetë një ndër prioritetet e familjes së madhe të BE-së, shkruan BBC.

Lexo edhe: Varësia nga nafta ruse, Gjermania nis ndërtimin terminalit për gaz natyror të lëngshëm

Rusia aktualisht furnizon 40% të gazit të saj drejt BE-së./abcnews.al/