BBC: Identifikohen mbi 13,000 ushtarë rusë të vrarë

schedule17:08 - 3 Shkurt, 2023

schedule 17:08 - 3 Shkurt, 2023

BBC bazuar në burime të hapura arriti të identifikojë emrat e më shumë se 13,000 ushtarëve rusë të vrarë në luftën në Ukrainë . Ata përfshijnë 924 rekrutues.

Që në ditën e parë të luftës, shërbimi rus i BBC-së në bashkëpunim me uebsajtin Mediazona (që në Rusi konsiderohet si ‘agjent i huaj’) dhe një grup vullnetarësh, ka përpiluar një listë me emrat e rusëve të vrarë në Ukrainë. Deri më sot, 3 shkurt, janë identifikuar detajet e 13.030 ushtarëve dhe oficerëve.

Vetëm javën e fundit pati raportime për vdekjen e 500 rusëve që luftonin në Ukrainë. Shumica e të vdekurve në tre muajt e fundit janë rekrut, vullnetarë dhe të burgosur.

Ne mbështetemi vetëm në informacione të konfirmuara për të vdekurit dhe për këtë arsye shifrat që kemi mbledhur nuk korrespondojnë me nivelin e vërtetë të viktimave, shkruan BBC dhe shton: supozojmë se lista jonë mund të përfshijë të paktën dy herë më shumë emra të të vdekurve se ata. të cilët kanë ai është varrosur në të vërtetë në Rusi.

Ne arritëm në këtë përfundim shkruan BBC duke studiuar situatën në varrezat në më shumë se 60 zona të banuara gjatë gjithë vitit 2022. Prandaj, bazuar në vlerësimet më konservatore, gjatë pushtimit të Ukrainës Rusia mund të kishte 26,000 të vdekur .

Viktimat totale ruse (dmth. ato të nxjerra jashtë veprimit për shkak të lëndimit, vdekjes ose zhdukjes) mund të arrijnë të paktën 117,000.

Ky numër është arritur në bazë të vëzhgimeve të Laboratorit të Kërkimeve Detare të SHBA-së, sipas të cilit për çdo rus të vdekur të vrarë në Ukrainë ka tre të plagosur e gjysmë . Në këtë numër nuk përfshihen ata që luftojnë në anën e Rusisë dhe i përkasin “policisë popullore” të Donetskut dhe Luganskut.

Nga burime të hapura, u identifikua vdekja e 924 ushtarëve rusë. Ky numër përfshin edhe të vrarët në Makiivka (afër Donetsk) më 1 janar. Janë identifikuar emrat e 101 ushtarëve të vrarë në Makiivka nga një raketë ukrainase, nga të cilët 99 ishin rekrut. Familjet e 18 ushtarëve të tjerë nuk mund t’i gjejnë as mes të vdekurve dhe as mes të mbijetuarve./abcnews.al/