“Bariu i mirë”, gjendet unaza antike me simbolin e Jezusit

schedule13:59 - 23 Dhjetor, 2021

schedule 13:59 - 23 Dhjetor, 2021

Një unazë ari e epokës romake që mban një imazh të përdorur nga të krishterët e hershëm për të simbolizuar Jezusin është gjetur nga arkeologët në brigjet e Izraelit. Autoriteti i Antikiteteve tha se unaza kishte një gur të çmuar jeshil të gdhendur me figurën e një djali bari që mbante një dele mbi supet e tij.

Në Bibël, Jezusi përshkruhet si “Bariu i Mirë”. Unaza u gjet midis një numri artefaktesh të zbuluara në dy anije të mbytura pranë portit antik të Cezaresë, një vend me rëndësi të madhe në traditën e krishterë pasi ishte një nga qendrat më të hershme të krishterimit dhe strehonte një nga komunitetet e para të krishtera.

Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit (IAA) njoftoi se kishte gjetur thesare nga dy anije të mbytura, që datojnë 1700 dhe 600 vjet më parë, të cilat u gjetën në portin antik të Cezaresë.  Në foto është unaza kur u gjet për herë të parë

Artefaktet e gjetura përfshijnë qindra monedha romake argjendi dhe bronzi nga mesi i shekullit të 3-të dhe një grumbull i madh monedhash argjendi nga fillimi i shekullit të 14-të, gjatë periudhës Mamluk. “Anijet ndoshta ishin ankoruar aty pranë dhe u shkatërruan nga një stuhi,” tha Jacob Sharvit.

Një unazë ari me gurin e saj të çmuar që tregon një imazh të Jezusit të ri duke mbajtur një qengj në shpinë, një skenë e njohur si 'Bariu i Mirë' në krishterim, është një nga disa objekte mahnitëse të gjetura në brigjet e Izraelit.

/abcnews.al