Austria nuk dëshiron të anëtarësohet në NATO

schedule22:56 - 16 Maj, 2022

schedule 22:56 - 16 Maj, 2022

Austria nuk dëshiron të anëtarësohet në NATO , tha ministri i Jashtëm Alexander Salenberg , duke shpjeguar se rasti i vendit të tij ndryshon nga ai i Suedisë dhe Finlandës .

“ Ne kemi një situatë krejtësisht të ndryshme gjeografike.  Ne gjithashtu kemi një histori krejtësisht të ndryshme dhe unë mendoj se kjo duhet të merret parasysh ,” tha Salenberg më herët sot në Këshillin e  Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, duke theksuar se Austria nuk ishte politikisht neutrale.

” Nuk ka asnjë neutralitet në një ofensivë ushtarake ,” tha ai, duke iu referuar luftës në Ukrainë.

Lexo edhe: Lufta në Ukrainë: Çfarë është NATO dhe si mund të anëtarësohen Finlanda dhe Suedia?

” Ne jemi shumë të qartë, ne mbështesim të gjitha sanksionet dhe po bëjmë gjithçka që mundemi për të ofruar mbështetje ,” shtoi ai.

I pyetur nëse siguria e Austrisë është ende e garantuar pavarësisht neutralitetit të vendit, ministri i Jashtëm tha se forcat e armatosura austriake nuk duhet të nënvlerësohen. Por është gjithashtu e vërtetë, vuri në dukje ai, se  Vjena dëshiron të investojë më shumë para në sigurinë e saj.

Duhet të pranojmë se njerëzit nuk janë aq miqësorë sa do të donim të ishin. “Ka shtete që për fat të keq janë të gatshëm të përdorin forcën ushtarake për të kërkuar interesat e tyre, ” tha ai./abcnews.al/