Atletet e reja Gucci kushtojnë vetëm 8,99 dollarë, por kanë një “rreng”

schedule20:44 - 18 Mars, 2021

schedule 20:44 - 18 Mars, 2021

Gucci mund të mos ketë qenë pjesë e Javës së Modës së fundit në Milano, por kjo nuk do të thotë se ka qëndruar bosh. Në një lëvizje të re, sapo ka lëshuar një sërë atletesh dixhitale.

Duke parë botën fitimprurëse të atleteve të nivelit të lartë dhe duke ecur në hap me trendet më të fundit virtual, shtëpia e modës italiane është bashkuar me specialistët e teknologjisë së modës Wanna në një sërë atlete të realitetit të shtuar (AR). Shitur si një paketë me 25 stile të ndryshme, të gjitha të dizajnuara nga drejtori krijues i Gucci, Alessandro Michele, seti kushton 11,99 dollarë në faqen e internetit të Gucci dhe vetëm 8,99 dollarë përmes Wanna.

Kjo është në të vërtetë hera e dytë që Gucci dhe Wanna kanë punuar së bashku. Më parë, Wanna krijoi atlete virtuale që klientët mund t’i “provonin” përmes aplikacionit të Gucci. Drejtuesit e industrisë në këtë fushë, Wanna ka punuar gjithashtu me Reebok, Snapchat dhe Puma për të krijuar veshje virtuale.

Gucci, gjithashtu, po hyn në botën virtuale të modës, pasi ka krijuar tashmë pamje për platformën e lojrave, Roblox dhe lojën  Drest , si dhe për  Sims 4, Pokemon dhe  Zepeto , aplikacioni 3D i mediave sociale.

Duke krijuar këto goditje virtuale, Gucci po synon të përdorë kriptovalutën më të fundit të NFT, e cila cakton një kod unik dhe të verifikueshëm për të krijuar një pasuri dixhitale të një lloji, e cila më pas mund të blihet ose shitet në blockchain.

Ndërsa ky është ende një koncept i ri, ai tashmë po tërheq tërheqje me njerëzit që shpresojnë të imitojnë pasuritë e gjetura diku tjetër në kriptovaluta siç është Bitcoin.

Kohët e fundit, artisti Beeple shiti një kolazh dixhital të imazheve si NFT në Christies për 69 milion dollarë, ndërsa një GIF i papërpunuar, 10-vjeçar i një mace  sapo është shitur për $ 600,000.

Ndërsa Gucci synon hapur të lëshojë mijëra pako për ta provuar dhe për ta bërë atë të arritshme sa më shumë të jetë e mundur.  Në këtë mënyrë, Gucci po eksperimenton me një qasje krejtësisht të re.

Nëse këto goditje virtuale do të shkaktojnë të njëjtën furi të rishitjes pasi homologët e tyre fizikë janë njësoj të panjohur, por një gjë është e qartë ky është fillimi i një kapitulli krejt të ri në modë./abcnews.al